Попри те, що цілий ряд західних ЗМІ вийшли із новинами про те, що Дональд Трамп надав розпорядження повністю зупинити надання допомоги Україні озброєнням, одразу треба зазначити, що ця інформація поки не підтверджена й озвучена лише неназваними посадовцями з Вашингтона.
Звісно завжди є найбільш песимістичний сценарій, за яким США дійсно призупиняють абсолютно всю допомогу Україні, прямо граючи на руку РФ. Водночас структура американської допомоги доволі розгалужена й припинити її всю може бути складним навіть для Трампа.
Читайте також: РФ хоче продати Марокко два ще не збудовані човни "Амур-1650" на 10 ракет, і ця угода може відбутись
Зокрема є три головні програми допомоги Україні озброєнням: Presidential Drawdown Authority (PDA), Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) та Foreign Military Financing (FMF). Якщо перші дві доволі відомі (PDA - зброя зі складів, USAI - контракти на виробництво нової), то про FMF доволі мало згадували через її малий об'єм. Наприклад на 2024 рік - 1,6 млрд доларів, а її суть полягає у тому, що за ці кошти Україна могла купити американської зброї самостійно.

При цьому на додаткові вливання у ці програми грошей можливо не розраховувати. Бо на це у трампістів "немає апетиту", про що говорив спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон ще 21 лютого. Але зараз питання у тому, чи буде надана та допомога, яка вже була оголошена.
При цьому найлегший засіб для Трампа - це припинити доставку озброєння за програмою Presidential Drawdown Authority - президентського вилучення. Це дійсно повноваження та рішення президента США зі скорочення запасів американського озброєння в інтересах третьої країни. Тобто всю зброю, яка не доїхала до України, Трамп в теорії дійсно може зупинити. Скільки саме - невідомо, але 2 грудня по 9 січня Джо Байден виділив 2,975 млрд доларів за PDA.
Foreign Military Financing - також в теорії може бути призупинена у ключі укладання нових угод, якщо всі кошти ще не були використані, а також реального фактичного виконання вже наявних. Бо, у будь-якому випадку, програма FMF виконуються Агенцією військового співробітництва міноборони США (Defense Security Cooperation Agency - DSCA). Тобто її можуть "стриножити", як й гуманітарну програму USAID.

Складніше розібратися з реальною можливістю Трампа заблокувати, напевно, найважливішу наразі програму для України - Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). Бо це про довготривалі контракти з американськими оборонними компаніями на виробництво та обслуговування озброєння, військової техніки та боєприпасів для України. За 2024 рік загалом було оголошено 14,6 млрд доларів за цією програмою і це точно про озброєння, яке мало постачатися у 2025-2026 роках.
З одного боку, це договори безпосередньо із виробниками озброєння, які вже укладені та профінансовані. З іншого, вони все одно проходять через міністерство оборони США, який і є замовником в інтересах України. Також треба пам'ятати, що між оголошенням пакета USAI й фактичним укладанням контрактів також проходить час і якщо з 30 грудня, коли був оголошений останній пакет за цією програмою, не уклали деякі договори, то існує ризик, що цього не станеться.
Але окрім реальних юридичних питань виділення допомоги не треба забувати про одну вже абсолютно практичну сторону питання - реальне транспортування. А це вже здійснюється безпосередньо збройними силами США або підрядниками за контрактами. При цьому якраз на реальне переміщення озброєння відповідні розпорядження з Вашингтону й можуть впливати.
Читайте також: Альтернатива Starlink для України: ЄС пропонує свої аналоги