Україна отримала несподіваний пріоритет в отриманні зенітних ракет до Patriot та AIM-120 AMRAAM, яка є основною ракетою "повітря-повітря" для F-16 та використовуються у ЗРК NASAMS. Про це рішення, ще у четвер повідомив координатор зі стратегічних комунікацій радбезу Білого дому Джон Кірбі, а згодом було підтверджено і речником Пентагону Петом Райдером.
Це означає, що всі контракти з постачання цих ракет з іншими замовниками, окрім Тайваню, поки поставлені на паузу до кінця 2025 фінансового року. Тобто до 1 жовтня 2025 року і це про близько 16 місяців пріоритетного отримання.
Читайте також: Чому Куба змогла отримати лише п’ять МіГ-29, а Москва не дала більше
На фоні цього доцільно нагадати про яку саме кількість ракет може йти мова, бо мова йде лише про виробництво ракет у США і лише трьох типів: GEM-T та MSE до Patiot та AIM-120. Тим паче, що виробничі потужності є публічними.
Зокрема у Raytheon станом на квітень 2024 року декларували поточні можливості виробництва 20 ракет GEM-T на місяць, тобто 240 ракет на рік. Але із подальшим збільшенням, щоправда, за рахунок потужностей німецького-американського підприємства COMLOG, яке почне випуск ракет у 2026 році, а у 2027 дозволить збільшити загальне виробництво до 420 ракет на рік. Нагадаємо, що ці ракети призначені для перехоплення аеродинамічних цілей на дальності до 160 км.
Щодо MSE то у Lockheed Martin та Пентагоні поточний об'єм виробництва оцінюють у межах близько 500 ракет на рік, тобто близько 40 ракет на місяць. Також із подальшим збільшенням до 550 у 2026 році.
Також є публічними виробничі плани щодо AIM-120 AMRAAM, яку, як і GEM-T виробляє Raytheon. Ще у вересні 2023 року президент підрозділу повітряної та космічної оборони Raytheon Пол Ферраро повідомляв, що зазвичай компанія виробляла 500-800 ракет на рік (40-67 ракет на місяць), але поточні замовлення вимагають розширення виробництва до 1200 на рік, що є межею можливостей.
Таким чином, якщо брати лише поточні показники виробництва із розрахунку на 16 місяців, то загальний об'єм випуску буде становити 320 GEM-T, 640 MSE та 640-1060 AIM-120 AMRAAM. Але ці цифри необхідно розділити за невідомою пропорцією між самими США, бо мова йде лише про надання України пріоритету над всіма іншими іноземними замовниками, а також замовлення Тайваню, на якого це правило не розповсюджується.
Також у реальності, через збільшення виробництва, кількість ракет буде дещо більшою. І у будь-якому випадку мова йде про більш ніж значну кількість зенітних боєприпасів та достатньо довгий строк пріоритетного періоду для України.
Читайте також: Знищено склад із Shahed-136, інструкторів та курсантів - ліквідовано: оголошено результат удару по базі РФ