Повітряні сили Польщі отримають 48 легких винищувачів FA-50, про закупівлю цих літаків офіційно повідомив міністр оборони Польщі Маріуш Блащак (Mariusz Błaszczak). Перший з літаків буде у строю вже у наступному 2023 році, що скоріш за все передбачає передачу, як мінімум першої партії, зі складу корейських повітряних сил.
І закупівля цього літака, який створювався як учбово-тренувальна машина KAI T-50 Golden Eagle і лише після модернізації отримала можливість використання основної номенклатури озброєння для бойових літаків, викликала у Польщі, як мінімум, здивування.
Читайте також: Не тільки Gripen чи F-16, а ще Eurofighter та Rafale: перелік можливих винищувачів для України значно ширший
До речі обійдеться цей контракт не у "копійки". За неофіційними даними, мова йде про 1,9-2,4 млрд доларів без урахування витрат на інфраструктуру, логістику та навчання. Тобто по 40-50 млн доларів за один FA-50.
Тим паче, що Варшава вже має в активі доволі вагому кількість F-16 Block 52+ у 48 одиниць, більше того очікує на 32 одиниці F-35 (постачання з 2024 року, відповідно до контракту на 4,6 млрд доларів від 2020 року). Але причини додавання до цього авіапарку ще 48 легких винищувачів FA-50 доволі раціонально пояснили у польському виданні Defence24.
Зокрема у виданні сподіваються, що мова йде про останню модернізацію FA-50 Block 20, який має розширений список озброєння. Мова йде про його оснащення ракетами "повітря-повітря" AIM-120 AMRAAM та крилатими ракетами Naval та Joint Strike Missile. Окрім того, винищувач має отримати й повноцінний сучасний радар AN/APG-83, який встановлюється на сучасних версіях F-16 та здатний виявляти цілі на відстані до 370 км.
Саме у такій версії, яка, з огляду на заяву міністра оборони Польщі, ще буде локалізуватись завдяки передачі технологій, тобто мова буде йти про умовну версію FA-50PL, має доволі прагматичні переваги над F-16 та F-35. І звісно не у бойових характеристиках, а в економічних.
Справа в тому, що одна льотна година FA-50 коштує значно менше ніж у повноцінних винищувачів. Зокрема вартість льотної години у корейського літака у 5 разів менша за F-16 та у 6-7 разів ніж у F-35. Більше того, локалізація його виробництва значно зменшить і загальну суму, яку необхідно витрачати на обслуговування парку FA-50.
У мирний час 48 таких машин можуть цілком взяти задачі із патрулювання повітряного простору країни, а також використовуватись для підтримки льотної практики. А у випадку війни дозволить Варшаві мати ще три додаткові ескадрильї нехай і легких, але тим не менш здатних нести повноцінний набір озброєння, винищувачів. На додачу до трьох ескадрильї F-16 та двох F-35, що формально доведе кількість бойових літаків Польщі до 128 одиниць.
В умовах, коли FA-50 з далекобійними AIM-120 AMRAAM, у тісній взаємодії з розвідувальними можливостями F-35, зможе працювати "з другого ешелону", це перетворює його на доволі дешеву повітряну платформу з "роздачі" ракет "повітря-повітря".
Водночас цей же літак може нести на 7 точках підвіски 4,5 тони озброєння, включно з "класичним" високоточним набором "повітря-земля": протитанкові ракети AGM-65 Maverick з дальністю пострілу до 30 км та високоточні бомби JDAM. А це вже перетворення FA-50 на легкий штурмовик.
З цієї точки зору Польща дійсно робить абсолютно прагматичний вибір, який до того ж підкріплений локалізацію виробництва. Але зробити його стало можливим лише шляхом наявності "фундаменту" повітряних сил, універсальних F-16, які будуть посилені F-35.
Також маємо нагадати, що KAI T-50 Golden Eagle створювався з активною участю Lockheed Martin. На його створення, знадобилось, враховуючи простої через недофінансування, 10 років від започаткування програми до першого польоту.
Під час розробки літака активно залучались деякі компоненти та рішення від F-16, а двигун - ліцензійна версія F404-102 від F/A-18, який і став запорукою доволі високих льотних характеристик машини, зокрема максимальної швидкості до 1,5 Маха та швидкопідйомності у 198 м/с.
Читайте також: Поляки достроково назбирали на Bayraktar TB2 для України