xcounter
#

Поляки за рік роблять 155-мм снарядів на декілька днів війни і б’ють на сполох через виробництво боєприпасів

38304
Польська 155-мм САУ Krab, фото — Huta Stalowa Wola
Польська 155-мм САУ Krab, фото — Huta Stalowa Wola

Польща має програму, яка повинна реанімувати виробництво боєприпасів у країні, але там йде все не так позитивно, як би хотілося

Польща має масштабні плани з озброєння свого війська самохідними артилерійськими установками Krab і K9, але навіть якщо зрештою польські військові й отримають сотні цих САУ, то питання в тому, а чи буде для них достатня кількість боєприпасів, бо сьогодні поляки відзначають таке — що їхня оборонка й досі не розпочала процедуру значного збільшення виробництва артилерійських снарядів.

155-мм боєприпаси
155-мм боєприпаси, фото — MON/Twitter

У цьому питанні польські військові фахівці відзначають наступне — що абсолютно необхідно для їхнього майбутнього парка САУ мати запас у понад мільйон 155-мм артилерійських снарядів з урахуванням сьогоднішнього темпу витрат на полі бою в Україні, розповідають у виданні Defence24.pl.

Читайте також: Які новини по 155-мм та 152-мм снарядам для України, і наскільки вони добрі

Передусім там пригадують таке — що під час конференції Defense24 DAY 2023 у червні цього року повідомлялося, що Польща всього може виготовляти 30-40 тисяч 155-мм артилерійських боєприпасів на рік, і тоді ж були оголошені плани на вихід у 200 тисяч снарядів, яких у повномасштабній війні вистачить на місяць з урахуванням темпу стрільби у менш як 6600 боєприпасів на день.

З метою збільшення виробництва боєприпасів у 2023 році польска Агенція озброєнь та група PGZ підписали рамкову угоду на постачання декількох сотень тисяч 155-мм боєприпасів аж до 2029 року, і зараз у компанії очікують на підписання виконавчої угоди. Укладена рамкова угода своєю чергою є частиною багаторічної програми "Національний резерв боєприпасів", основним гравцем якої, за неофіційними даними, крім PGZ, також є консорціум Polska Amunicja sp.z.o.o.

Разом з тим, у рамках програми "Національного резерву боєприпасів", крім закупівель снарядів Агенцією озброєнь, також мав би працювати другий напрямок "розширення та диверсифікації потужностей з виробництва великокаліберних боєприпасів, включно з їхніми компонентами", і, як відзначають у польському виданні, реалізація цієї частини програми "набагато гірша, ніж закупівель, які мають шанси завершитися досить швидко, але лише частково збільшать виробництво боєприпасів, причому недостатньо".

Наприклад, групі PGZ розширенню виробництва може завадити те, що деякі території, які вже визначені у попередніх планах як такі, що використовуватимуться для розширення виробництва, протягом останніх років розпродали і частина з низ вже забудовано.

Також не надано фінансування на ці проєкти, хоча процес мав би завершитися до вересня 2023 року; не визначені й точні масштаби розширення виробничих потужностей. І це йдеться тільки про "класичні" 155-мм боєприпаси; програма розширення не включає, наприклад, високоточні снаряди, які вже готові до виробництва, або ті ж касетні боєприпаси, що демонструють свою ефективність в руках українських військових.

Як підсумок польські фахівці відзначають, що перед їхньою оборонкою стоїть гігантське завдання зі створення потенціалу боєприпасного виробництва, яке вимагатиме рішень з фінансування, дозволів, права викупу землі. "Програма виробництва боєприпасів, яка вже має затримки, має бути реалізована якомога швидше", — кажуть у виданні. Бо без необхідної кількості артилерійських боєприпасів сотні САУ будуть просто безпорадні на полі бою.

Читайте також: У Польщі сперечаються щодо САУ, бо є Krab, і закуповують сотні K9PL