xcounter
#

Перш ніж робити важкі БТР Achzarit на базі Т-55, Ізраїль починав з експериментів по захисту M113

8525
Ізраїльський важкий БТР Achzarit, ілюстративне фото з відкритих джерел
Ізраїльський важкий БТР Achzarit, ілюстративне фото з відкритих джерел

Можливо, таку ж траекторію пройде Україна, тим більш що необхідність важких бронемашин для піхоти стала більш ніж очевидною

У відкритому доступі з'явилось фото, які свідчать про те, що ЗСУ використовують як мінімум одну важку БМП на базі Т-64. Цікаве уже те, що наше військо еволюційно дійшло до необхідності у важких бронемашинах для прикриття піхоти "на милі останнього кидку".

Звісно, що тут одразу на гадку спадають машини виробництва Ізраїлю, які вважаються "законодавцями мод" у цій сфері – важкі бронетранспортери Achzarit на базі трофейних Т-55 та важкі БМП Namer на базі танка Merkava. Але якщо уже продовжувати ланцюжок, то тут варто додати, що і сам Ізраїль до таких "законодавців мод" дійшов еволюційним шляхом, який починався із дуже своєрідних розробок.

Читайте також: Важкі БТР на базі танків у ЗСУ: ігнорована роками концепція знову "народжена" війною
Ізраїльський M113 у варіанті Zelda, ілюстративне фото з відкритих джерел

Для початку, в 1970-х роках ізраїльтяни провели посилення захисту своїх БТР M113 за варіантом Zelda, що передбачав установку додаткового кевлаврого захисту поверх існуючої броні, та за варіантом Zelda II, що передбачав також установку ще й блоків активного захисту поверх кевлаврової броні.

Наскільки подібне посилення захисту збільшувало масу самої машини, у відкритому доступі точних даних нема. Зате можемо з’ясувати по The Military Balance 2022, що Ізраїль тримає на зберіганні близько 5 тисяч бронетранспортерів M113 зокрема у варіантах Zelda та Zelda II.

Ізраїльський M113 у варіанті Zelda II, ілюстративне фото з відкритих джерел

Наступним кроком в еволюції став важкий БТР Nagmashot, створений на базі танка Sho't Kal (локальна модернізація британського танка Centurion) та прийнятий на озброєння в 1984 році.

Така машина могла брати до 8 осіб десанту, могла мати декілька варіантів оброєння – або 7,62 мм, або 12,7 мм або 40-мм автоматичний гранатомет. Але компоновку машини по суті не міняли, десант мав вилазити через чотири люки, прорізані в даху Nagmashot. Це було малоефективно в реальних умовах та згодом й визначило долю цих важких БТР – передача в інженерні частини або взагалі списання.

Ізраїльський важкий БТР Nagmachon, ілюстративне зображення з відкритих джерел

Розвитком важкого БТР Nagmashot стала машина Nagmachon, що відрізнялась покращеною компоновкою, яка дозволила брати збільшений до 10 осіб десант, та додатковим бронюванням.

В свою чергу, розвитком важкого БТР Nagmachon стала машина під позначенням Nakpadon, вперше про яку стало відомо на початку 1990-х років. Nakpadon вирізняється не тільки ще вищим рівнем захисту, але й посиленим озброєнням – 12,7 мм кулемет та 40-мм автоматичний гранатомет одночасно, більш потужною силовою установкою AVDS 1790-6A на 900 кінських сил та наявністю рампи в передній частині на деяких машинах. Але в підсумку Nakpadon вийшов дещо перевантаженою машиною із погіршеними ходовими характеристиками.

Ізраїльський важкий БТР Nakpadon, ілюстративне зображення з відкритих джерел

Тим не менш, якщо подивимось в The Military Balance 2022, то побачимо такий цікавий момент: в строю армії Ізраїлю досі зберігаються 400 важких БТР типів Nagmachon та Nakpadon, і водночас – лише 100 важких БТР Achzarit та близько 290 важких БМП Namer.

Читайте також: Leopard 2A8 й Leopard 2AX: у Німеччини заговорили про нові версії танка, перший має бути готовий до 2025 року