Уряд Німеччини офіційно повідомив, що посилить Україну 20 ракетними установками у калібрі 70 мм, які будуть встановлені на пікапах та 2000 ракет з напівактивним лазерним наведенням. Ця зброя буде вироблена "з нуля", а не буде передаватися зі складу Бундесверу.
За всім цим, вочевидь стоїть єдина відома система з керованими 70-мм реактивними снарядами - APKWS, які вже передавались США у квітні. Таким чином Німеччина слідом за США передає озброєння для пікапів з блоками авіаційних реактивних снарядів, що завжди вважались, прямо кажучи, "колгоспним" рішенням.
Читайте також: РФ почне "штампувати" чергову "чудо-ракету", якою не зможе обстрілювати Україну
Йшли на нього повстанці або регулярні армії світу у "тяжки години", коли необхідно хоча б якось забезпечити вогневий вплив на противника. Для цього брався доступний автотранспорт, підвісні авіаційні пускові блоки, НУРСи й виходило квазі-РСЗВ, яке доволі часто називають "технічками", а в Україні вже почала закріплюватись інша назва - "бандеромобіль".
Головним недоліком таких установок є мала вогньова потужність 80-мм НУРСів, розліт снарядів, який дещо більший, ніж при стрільбі з авіаційної платформи та менша дальність ніж при пуску з повітря. Але все трохи змінюється, якщо використовувати вже високоточні реактивні снаряди з напівактивним лазерним наведенням.
Наприклад, такі, як APKWS від BAE Systems - доволі дешеве рішення з перетворення звичайного 70-мм НУРСа Hydra 70 на високоточну ракету шляхом встановлення додаткового модуля, з рульовими поверхнями, в кожну з яких інтегровано мініатюрний лазерний сенсор.
В цьому випадку така установка вже перетворюється на доволі цікавий багатофункціональний засіб вогневої підтримки переднього краю. І якщо таке рішення цілком активно просуває одна з найпотужніших оборонних компаній у світі, BAE Systems, то дійсно така система має вкрай високі перспективи на полі бою.
Особливо враховуючи те, що підсвітку цілей може робити не сама пускова, а передовий навідник або БПЛА. В цих умовах можливо забезпечити пуск високоточних ракет з закритих позицій, а наземні підрозділи отримають високоточний засіб ураження з дальністю та вогневою могутністю на рівні "82-мм міномета".
За офіційними даними, дальність пуску APKWS з вертольота складає до 5 км. У випадку пуску з землі буде трохи менше, можливо на рівні 3-4 км.
Наприклад, можливо "давити" не тільки стаціонарні вогневі точки, а знищувати бронетехніку та транспорт противника під час руху. Пробиття APKWS достатньо для знищення легкої бронетехніки та ураження танків з виведенням з ладу оптичних приладів та контузією екіпажу.
Єдине важливе "паралельне завдання" - розгалуження у піхотних підрозділах ЗСУ засобів лазерної підсвітки цілей. Останнє має вкрай важливе значення і через те, що значна частина високоточної західної зброї використовує саме такий механізм наведення. Тому такі лазерні підсвітлювачі активно входять у пакети допомоги від США.
Оновлено:
згодом стало відомо про те, що контракт на постачання цих систем отримало Rheinmetall Waffe Munition, яка має у своєму активі спільний із Thales проєкт зі встановлення пускової та системи лазерного наведення під ракети FZ275, які по суті аналогічні APKWS.
Читайте також: Безпілотний HIMARS з втричі більшою кількістю ракет: що відомо про автономну пускову установку AML