xcounter
#

Надрукувати двигун для гіперзвукової ракети легше і це відкриває "фантастичні можливості", кажуть у США

8398
Одна з концепцій гіперзвукової ракети HAWC, фото — DARPA
Одна з концепцій гіперзвукової ракети HAWC, фото — DARPA

Адитивні технології відкривають нові можливості для виробників озброєння та військової техніки

Сполучені Штати активно працюють над тим, щоб інтегрувати технології 3D-друку у свою "оборонку" — ці можливості можуть надзвичайно ефективно полегшити роботу як військовим, так і виробникам зброї, змінюючи правила гри на полі бою.

Завдяки адитивному виробництву можна створювати низку необхідних компонентів для озброєння та військової техніки — аж до такої сучасної зброї, як гіперзвукові ракети, як розповідає представник оборонного відомства США, заступник програми виробничих технологій Кіт ДеВріс, на якого посилається видання Defense News.

Читайте також: РФ створює спеціальну ракету до С-400 для ударів по землі із більшою БЧ: показали випробування та назвали "високоточною"
гіперзвукова ракета
Гіперзвукова ракета, художнє зображення від DARPA

За його словами, сьогодні технології 3D-друку значно просунулися вперед у порівнянні з попередніми роками і зараз вони надають нові можливості у створенні зброї та компонентів до нього.

Особливо ефективними адитивні технології можуть бути під час створення нових зразків озброєння, де потрібно створювати нові складні компоненти, і 3D-друк дозволяє це зробити швидше, ніж традиційні технології.

Як приклад наводяться гіперзвукові ракети — їхні прямоточні повітряно-реактивні двигуни вимагають виробництво складних камер, які буквально можна надрукувати на принтері — це буде простіше та швидше, і відкриває виробникам "деякі фантастичні можливості", як запевняє ДеВріс.

Наприклад, принтер дозволяє надрукувати компоненти двигуна без складних зварних та паяних з’єднань, і це дозволяє зекономити час, необхідний для їхніх випробувань. Але водночас, на думку ДеВріса, від традиційних технологій відмовлятися теж не варто, і що їх треба замінювати 3D-друком "відверто обмежено" і використовувати його "саме там, де це необхідно і де воно приносить найбільшу користь".

Загалом розробники по всьому світу сьогодні активно використовують адитивні технології для будівництва ракетних двигунів. Наприклад, у 2021 році в Pratt & Whitney розповідали, що хочуть виготовити двигун TJ-150 суто з надрукованих на 3D-принтері деталей.

Водночас у NASA вже у травні цього року здійснили пуск випробувальної ракети, всі деталі якої були надруковані на принтері, що зрештою дозволить виробникам здешевити виробництво продукції.

Разом з тим, 3D-друк у військових цілей використовується й для простіших речей, наприклад, для виготовлення частин для безпілотних літальних апаратів, що сьогодні активно використовується в ЗСУ.

Фото: Babcock International
Фото: Babcock International

А британська компанія Babcock активно розвиває ідею "передових підрозділів", які безпосередньо на полі бою могли б друкувати необхідні для того чи іншого озброєння деталей, щоб спростити обслуговування зброї на полі бою.

Читайте також: Армія США робить свої висновки з поля бою в Україні: на чому сконцентрувались американські військові