Американська компанія General Atomics, яка більше відома своїми дронами ударно-розвідувальними дронами MQ-1 Predator та MQ-9 Reaper, повідомила, що отримала від ВМС США контракт на розробку високоточного далекобійного артилерійського боєприпаса Long Range Maneuvering Projectile (LRMP), який вперше був продемонстрований у квітні 2023 року.
І цей LRMP дійсно інноваційний за концепцією артилерійський боєприпас. Він має вистрілюватись зі звичайної гармати, набирати значну висоту, розкривати крила, а далі вже планувати до цілі. При цьому цей боєприпас повинен мати високоточну систему наведення, яка дозволяє знищувати й рухомі цілі.
Читайте також: США розповіли про використання A-10 в Сирії, після чого картина боїв стала ще складнішою
Завдяки такій системі планується отримати дальність знищення цілей у 120 км, що у 2-3 рази перевищує можливості артилерійських систем завдяки використанню Excalibur. І звісно це більш ніж значне розширення можливостей вже наявних артилерійських систем, при цьому без необхідності збільшувати довжину ствола.
Увагу заслуговує те, що хоча фінансування розробки американськими військово-морськими силами, у General Atomics повідомили, що LRMP буде створюватись наче у виключно "сухопутному" калібрі 155-мм. І дійсно, на найбільш масових есмінцях класу Arleigh Burke використовується 127-мм артилерійська установка Mark 45, а на майбутніх фрегатах Constellation має бути 57-мм Bofors L/70.
Водночас 155-мм калібр використаний у найновітніших есмінцях класу Zumwalt з їх Advanced Gun System (Mark 51), з довжиною ствола у 62 калібри від BAE Systems. Під неї у 2010-х роках у Lockheed Martin створювався LRLAP (Long Range Land Attack Projectile) із плановою дальністю до 190 км (реально досягнуто 109 км).
Цей снаряд по суті був більше ракетою ніж снарядом. Але, у будь-якому випадку, попри те, що LRLAP у 2013 році отримав фінансування на виробництво тестової партії, у 2016 році ВМС США закрили програму через дуже високу вартість LRLAP за одиницю, яка оцінювалась у межах від 0,8 до 1 млн доларів.
Таким чином пропозиція від General Atomics стосовно їхнього плануючого LRMP вочевидь має коштувати дешевше за цього умовного конкурента. І звісно успішне завершення розробки означатиме, що й американська армія може оцінити LRMP і для своїх 155-мм артилерійських систем.
Але тоді LRMP вже заочно конкурує із гіпершвидкісними XM1155-SC від BAE Systems та Ramjet 155 від Boeing та Nammo. Як мінімум саме такі нові боєприпаси армія США хоче оцінити на польових випробуваннях у 2025 році.
Читайте також: Javelin за 3,6 млн доларів: ціни на озброєння стають вже зовсім непідйомними