В одній з наших попередніх публікацій ми розповідали про те, що штурмовики Су-25 азербайджанських ВПС були адаптовані під малогабаритні крилаті ракети SOM, і що сам Азербайджан очікує на поставку цих ракет, які вперше були показані на параді ще у 2018 році.
До появи цієї новини були також повідомлення про те, що Азербайджан ймовірно міг адаптувати під крилаті ракети SOM свої літаки МіГ-29. Хоча у відкритому доступі досі нема фотографій, які б могли якось підтвердити чи заперечити такі припущення, сам по собі такий варіант виглядає цікавим, тому його варто розібрати окремо.
Читайте також: Су-25 з турецькими SOM: Азербайджан очікує поставки цих крилатих ракет, які були на параді ще у 2018 році
Давайте почнемо із базових характеристик крилатих ракет SOM: стартова маса – 600 кілограмів, зокрема маса бойової частини – 230 кілограмів, довжина фюзеляжу – 4 метри. Тобто в даному випадку мова про доволі малогабаритний засіб авіаційного ураження, який цілком може вписатись в показник бойового навантаження МіГ-29.
Але далі маємо зауважити той факт, що відсутність у відкритому доступі фото із підтвердженням або спростуванням варіанту із можливою адаптацією азербайджанських МіГ-29 під SOM не дає можливості оцінити, скільки КР цього типу може взяти один "борт".
Справедливості заради маємо зауважити й такий момент: у 2021 році з’явились повідомлення про те, що Азербайджан придбав ізраїльські ракети I-Derby ER для використання у форматі "повітря-повітря" з тих же МіГ-29, але до сьогоднішнього дня у відкритому доступі фотографії цих літаків з ізраїльськими ракетами також відсутні.
Сам по собі варіант із МіГ-29 як носієм крилатих ракет не є чимось екзотичним чи нереалістичним, якщо наприклад згадати досвід Індії, яка веде проект по адаптації своїх МиГ-29К під аеробалістичні ракети Rampage ізраїльського виробництва, які мають стартову масу 570 кілограмів, маса бойової частини складає 150 кілограмів, а дальність пуску за умови застосування саме із "МіГ-а" складатиме орієнтовно 150 кілометрів. Або можна згадати також і те, що МіГ-29 ЗСУ можуть нести таємничі дрони-пастки ADM-160 MALD від США на 450 км.
Виходячи із цього, варіант з крилатими ракетами SOM турецького виробництва під МіГ-29 в строю ЗСУ виглядає цілком привабливим та перспективним. Але для його реалізації буде потрібно вирішити мінімум два важливі моменти.
Перший – це власне домовитись із Туреччиною про саму поставку ракет, умови закупівлі й таймінг передачі, який може виявитись цілком тривалим на прикладі того самого Азербайджану. Ну й другий момент – є також питанням відкритим, який комплекс робіт доведеться виконати по інтеграції SOM під МіГ-29.
Читайте також: Японія зробила висновки з реалій використання танків та модернізує найновіші Type 10