xcounter
#

Як Китай дає Росії верстати для виробництва зброї, і що це означає

10809
Процес виробництва снарядів на потужностях російського ВПК, ілюстративне фото з відкритих джерел
Процес виробництва снарядів на потужностях російського ВПК, ілюстративне фото з відкритих джерел

Як це впливає на здатність Росії виготовляти зброю та на її геополітичні позиції

Санкції Заходу в 2022 році закрили РФ можливість напряму та легально купувати верстати для металообробки в своїх "традиційних" постачальників, як то Німеччина, Італія, Японія та Південна Корея, Тайвань, США та Швейцарія. Самостійно виготовляти всі необхідні верстати російська промисловість не може, навіть офіційна статистика за 2022 рік визнає, що 50% всіх комплектуючих під верстати були імпортними.

На цьому тлі Росія була вимушена збільшувати закупівлю верстатів, необхідних в тому числі для виробництва зброї, у Китаю, і таким чином дійти до критичної технологічної залежності від Пекіну. Що в свою чергу перетворює РФ на залежну від КНР державу. Про це йдеться в публікації американської аналітичної установи Jamestown Foundation.

Читайте також: Прототипом "Кинжала" могла бути радянська ракета 79М6 "Контакт" теж під МиГ-31
Поставки металообробних верстатів із Китаю до РФ, інфографіка від Jamestown Foundation

Зокрема, в публікації зазначається, що якщо в 2017 році РФ імпортувала з Китаю металообробних верстатів усього на 69,4 мільйони доларів, то у 2021 році показник склав уже 165 мільйонів доларів, у 2022 році – уже 361,8 мільйона доларів, а в 2023 році – взагалі підскочив до 943,5 мільйона доларів.

При цьому можемо порівняти, що всього в 2017 році Росія імпортувала металообробних верстатів на 548 мільйонів доларів, у 2021 році – на 587 мільйонів доларів, у 2022 році – всього на 612 мільйонів доларів, за 10 місяців 2023 року – на 877,6 мільйонів доларів.

Загальний розмір поставок металообробних верстатів до РФ, інфографіка від Jamestown Foundation

Таким чином виходить, що з 2017 по 2023 роки частка Китаю в поставках металообробних верстатів, необхідних в тому числі для виробництва зброї, для РФ виросла від 13% до понад 90%, при цьому найбільш різкий стрибок відбувся саме в минулому році. При цьому, як стверджується, поставки китайських верстатів замінили рашистам колишні поставки із США, Європи, Південної Кореї і Тайваню.

Окремо чутливою статтею імпорту для рашистів є також комплектуючі до верстатів, і тут картина виглядає так.

Росія загалом в 2022 році імпортувала комплектуючих до верстатів усього на 57,43 мільйона доларів, за 10 місяців 2023 року – усього на 76,3 мільйони доларів. Водночас, частка поставок із Китаю виросла від 18,2 мільйонів доларів у 2022 році аж до 76,7 мільйонів доларів за повний 2023 рік. Як припускають у Jamestown Foundation, стрибок імпорту китайських комплектуючих до верстатів міг бути пов’язаний із тим, що росіяни не могли добути товар, навіть використовуючи схеми обходу санкцій.

Верстат китайської Hision, який використовується рашистами для виробництва УМПК, стоп-кадр з пропагандистського відео

Ну і в свою чергу, наведені вище цифри заодно можуть ілюструвати, наскільки зараз РФ залежна від Китаю в технологічному і геополітичному плані, і наскільки китайські поставки можуть допомагати рашистам виготовляти зброю для війни проти України.

Раніше Defense Express розповідав про те, що РФ виробляє УМПК, зокрема й на ФАБ-1500 на верстатах з Китаю та Японії.

Читайте також: Україна ще у жовтні просила передати MRH-90 Taipan, які Австралія утилізує: ще є можливість отримати до 20 вертольотів