Попри те, що Італія по суті є морською країною, із забезпеченням патрулювання Середземного моря у неї не все ідеально, бо у 2017 році Рим списав всі спеціалізовані протичовнові літаки Breguet Br 1150 Atlantic, яких у нього було 18 одиниць.
Як тимчасове рішення були закуплені чотири патрульні ATR 72MP від Leonardo (також відомий як P-72A), які для пошуку повітряних та надводних об'єктів оснащені РЛС Seaspray 7300E, електронно-оптичною станцією Star Safire 380 HD та засобами радіотехнічної розвідки. А от для пошуку підводних човнів - лише можливості встановлення такого обладнання, що знадобилось для експортного замовлення для Туреччини.
Читайте також: США сконцентрували третину своїх B-2 на маленькому острівці в Індійському океані площею 30 км²
Зокрема про відсутність у італійських P-72A засобів виявлення та боротьби із підводними човнами відкрито говорив начальник штабу ВМС Італії Енріко Кредендіно під час парламентских слухань у березні 2023 року. При цьому тоді розглядався варіант закупівлі американских P-8 Poseidon від Boeing.

Але тепер вже начальник штабу повітряних сил Італії Лука Горетті на нещодавніх аналогічних парламентських слуханнях заявив, що у питанні протичовнового літака розглядається співробітництво з Японією. Про що пише італійський Insideover.
І з боку Defense Express зазначимо, що такий дуже екзотичний варіант пов'язаний з тим, що Італія та Японія, разом із Великою Британією, розробляють винищувач шостого покоління Tempest. А це вже відкрило можливості співпраці й у суміжних сферах, і якщо Італія зацікавилась японськими протичовновим літаком, то Японія, як також було оголошено, італійським навчально-тренувальним. І хоча назви машин названі не були, то без жодних варіантів мова йде про Kawasaki P-1 та M-346 від Leonardo.
Щодо Kawasaki P-1, то це новий японський повноцінний патрульний та протичовновий літак з озброєнням, який у строю з 2013 року та прийшов на заміну P-3C Orion. При цьому на відміну від більшості протичовнових літаків, які базуються на вже існуючих транспортних чи пасажирських лайнерах, Kawasaki P-1 зроблений з нуля, включно з двигуном. І загалом літак був створений з порою на японські компоненти та рішення.

Загалом Японія озброїлась 33 такими літаками, які мають доволі широкі можливості для пошуку як надводних кораблі, так і підводних човнів. Його головний інструмент - РЛС з АФАР Toshiba HPS-106, що складається з трьох антен для одночасного огляду на 240 градусів.
Для пошуку підводних човнів використовується детектор магнітних аномалій, а також гідроакустичні буї, інформація з яких аналізується за допомогою алгоритмів штучного інтелекту. Озброєння літака, що розміщено у внутрішньому відсіку складається з різної комбінації торпед, глибинних бомб, мін, протикорабельних ракет AGM-84 Harpoon чи японських ASM-1C.
А якщо Італія дійсно реалізує закупівлю Kawasaki P-1, то не лише стане першим його іноземним оператором, а й переломить ситуацію зі спробами Токіо його продати. Справа в тому, що ще у 2015 році японський літак, як можливого кандидата розглядала Велика Британія, але зробила вибір на користь P-8A Poseidon.

Аналогічна ситуація відбулась у Німеччині та Новій Зеландії, як вважається причинами стала більша вартість японського літака, а також те, що його необхідно сертифікувати, на відміну від P-8A Poseidon, що створений на базі Boeing 737 NG.
Читайте також: В’єтнам зробив свою копію БМП-1 під назвою XCB-01, а тепер має і копію САУ 2С1 "Гвоздика", чим це показове