xcounter
#

Чи відрізняються та яке додаткове оснащення мають F-16 з Нідерландів, які почали посилювати ЗСУ

4213
Чи відрізняються та яке додаткове оснащення мають F-16 з Нідерландів, які почали посилювати ЗСУ

Перша партія голландських F-16 для України анонсувалась з 18 літаків, але окрім кількості та версії важливо розуміти й про яке додаткове оснащення, що розширює можливості винищувачів, йде мова

Нідерланди почали передавати багатофункціональні винищувачі F-16 до Повітряних сил України, про що офіційно повідомив міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс. Кількість машин у першій партії не розкрито.

Водночас у дописі зазначено, що "решта з 24 літаків прибудуть в найближчі місяці". При цьому раніше офіційно повідомлялось, що Нідерланди віддають Україні всі свої F-16 - 42 літаки. Але варто зазначити, що у грудні 2023 року стало відомо про підготовку першої партії голландських винищувачів для України з 18 одиниць. Нагадаємо, що ще частина машин призначена для навчального центру у Румунії у якому мають проходити навчання українські пілоти.

Читайте також: Чому успішна атака по нафтобазі у Феодосії це про відсутність чи безпорадність С-400, який знаходився "за рогом"
F-16 ПС Нідерландів
F-16 ПС Нідерландів (всі фото: Koninklijke Luchtmacht)

На фоні цього може бути цікавими відповіді на питання, а чи відрізняються ці літаки від раніше отриманих від Данії, що були показані у серпні 2024. А також яке додаткове оснащення мають ці машини.

Щодо відповіді на перше питання, то всі F-16 від Нідерландів, Норвегії, Данії та Бельгії, які обіцяні Україні були виготовлені приблизно в той самий час на одних і тих самих заводах Fokker у Нідерландах та SABCA у Бельгії у проміжку між кінцем 70-х до початку 90-х років. І всі ці машини у 90-х та 2000-х проходили модернізації Mid-Life Update - MLU, досягши рівня до M6.5 з інтеграцією високоточного озброєння для ураження наземних цілей, удосконалення основних бортових систем, включно з РЛС, програмного забезпечення тощо.

F-16 ПС Нідерландів
Перший F-16 ПС Нідерландів

Але варто додати, що значна частина функціоналу F-16 залежить від додаткового оснащення - підвісних контейнерів. Щодо них, то голландські винищувачі оснащувались цілим рядом таких засобів. Наприклад, розвідувальні контейнери MARS та Reccelite, блок РЕБ ALQ-131, а також звісно прицільні станції Lantirn, а також значно сучасніші Litening AT й Sniper.

F-16 ПС Нідерландів
Sniper Advanced Targeting Pod під повітрозабірником F-16

Деякі з них об'єктивно мають доволі велике значення у поточних умовах. Наприклад, ALQ-131 від Northrop Grumman. Цей контейнер відповідає за фіксацію опромінення ворожих РЛС, як наземних, так і повітряних та створює завади їх роботі.

F-16 ПС Нідерландів
ALQ-131 на центральному пілоні F-16

Це при тому, що частина голландських F-16 також були оснащені пілонами ECIPS/CJS, який забезпечує попередження про загрози та протидію ворожим ракетам, які становлять загрозу для винищувача.

ECIPS/CJS
ECIPS/CJS на пілоні з бомбою

Водночас роль деяких з них вже мінімальна. Наприклад, вже згадані контейнери Lantirn, Litening AT та Sniper необхідні для високоточної атаки наземних цілей, зокрема й шляхом їх підсвітки лазером. Але зараз українські літаки виконують удари плануючими бомбами з режиму кабрування на дальностях у 40 км, а тому F-16 точно не буде займатись підсвіткою цілі. Водночас "тягати" SBD та JDAM-ER ці машини точно можуть.

F-16 ПС Нідерландів
F-16 ПС Нідерландів у Афганістані

Деякі ж контейнери вже концептуально застарілі, наприклад MARS, який містив камери та дозволяв виконувати аерофотозйомку. Цей контейнер є варіацією американського Tactical Airborne Reconnaissance Pod System та виготовлявся данською Per Udsen, яка зараз відома під назвою Terma. А от на заміну ньому Нідерланди закупили новітні Reccelite.

Reccelite контенер
Reccelite

Цей контейнер забезпечує не лише виявлення цілей за допомогою потужних камер, але й оснащений SAR-радаром, який дозволяє виявляти наземні об'єкти за будь-яких умов погоди, а також проводити високоточне картографування місцевості. Але з ним існує певна проблема - він від ізраїльської Rafael, тобто його передача потребує дозволу на реекспорт.

Варто додати, що самі по собі сучасні версії F-16, вже як цифрові машини, підтримують інтеграцію й інших контейнерів, які можуть розширити функціонал машини ще більше.

Читайте також: Поляки зробили свої висновки по артилерії в ЗСУ та армії РФ, особливо по БМ-21 "Град", і про що там мова