xcounter
#

Підготовку передачі перших 18 F-16 від Нідерландів вже розпочато

3300
Лише у першій партій ПС ЗСУ отримають на чотири більше  F-16 ніж на фото (всі фото: Koninklijke Luchtmacht)
Лише у першій партій ПС ЗСУ отримають на чотири більше F-16 ніж на фото (всі фото: Koninklijke Luchtmacht)

Одразу 18 багатофункціональних винищувачів F-16 лише у першій партії - це об'єктивно більше ніж можливо було очікувати за публічною інформацією

Президент України Володимир Зеленський повідомив про узгодження рішення щодо початку підготовки до передачі Україні першої партії з 18 винищувачів F-16 від Нідерландів.

Саме ці машини вже доволі давно фігурували у якості посилення Повітряних сил України й Нідерланди загалом є першою країною-донором цих багатофункціональних винищувачів. І мова дійсно йде лише про першу партію з 18 машин, бо у серпні 2023 року була досягнута домовленість про передачу усіх нідерландських F-16, гранична кількість яких становить 42 машини, до України, які будуть передавитися поступово із набуттям боєготовності нових F-35.

Читайте також: Ще одна країна модернізує свою зенітну артилерію, німці мають черговий контракт на "немобільний Skynex"
F-16 Нідерландів
F-16 ПС Нідерландів

Водночас кількість у 18 літаків переважає оцінки можливості отримання лише 12 винищувачів, які першими були виведені зі складу повітряних сил Нідерландів й мали бути продані приватній компанії Draken International й станом на грудень 2022 року, за непідтвердженою інформацією, проходили капітальний ремонт на бельгійському Sabena Aerospace.

Зрештою слова "початок підготовки до передачі" означає лише дійсно початок процесу. Як зазначив прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте у своєму дописі у соцмережах, "крім дозволу на експорт, для того, щоб постачання могло відбутися, необхідно також виконати низку інших критеріїв, включаючи вимоги до персоналу та інфраструктури".

Також не треба виключати сценарій за яким ці машини, цілком можливо, також мають пройти відповідні роботи з відновлення ресурсу та, можливо, модернізації. Про останнє буквально вчора, 21 грудня, зазначив речник Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат.

При цьому такі роботи дійсно важливі, бо на озброєнні Нідерландів, а також усіх інших європейських країн-донорів, Бельгії та Данії, знаходяться винищувачі, які були вироблені наприкінці 80-х - на початку 90-х років. Їх поточна версія модернізації має позначку F-16 MLU (оновлення Mid-Life Update, на середині циклу експлуатації).

F-16 ПС Нідерландів

Вона передбачає наявність РЛС AN/APG-66(V)2, яка має дальність виявлення цілей до 110 км, можливість використання високоточного озброєння по землі за допомогою контейнерів типу Lantrin або Litening, оновлення бортових систем, включно з РЕБ та системи польоту на низьких висотах.

Водночас це не означає максимальні можливості модернізації цих F-16, бо сам літак доволі гнучкий до отримання нових можливостей шляхом додаткового оснащення підвісними контейнерами та оновлення бортових систем без змін конструкцій.

Читайте також: Поляки за рік роблять 155-мм снарядів на декілька днів війни і б’ють на сполох через виробництво боєприпасів