xcounter
#

Звідки в США були свої комплекси "Оса-АКМ" та С-300, і чи могли ці ЗРК передати для ЗСУ

10983
 ЗРК "Оса-АКМ" в розпорядженні американських військових, фото ілюстративне, джерело – Air Combat Command
ЗРК "Оса-АКМ" в розпорядженні американських військових, фото ілюстративне, джерело – Air Combat Command

Це може показати зокрема, наскільки значний шлях пройшла Україна у зміцненні ППО із підтримкою союзників

У відкритому доступі з’явились дані про те, що ЗСУ могли отримати ракети до комплексів "Оса-АКМ" від Йорданії, у всякому випадку на це натякає "пустельний" камуфляж транспортно-пускових контейнерів до цих ракет. Подібні новини уже не викликають такого ажіотажу, як раніше, бо для нашої країни уже звичною виглядає практика, коли нам постачаються різного роду засоби ППО із максимальним залученням ресурсів союзників, іноді - від зовсім екзотичних.

На цьому тлі цілком доречно пригадати, а з чого взагалі стартували поставки зенітно-ракетних комплексів для ЗСУ від союзників у 2022 році, на початку повномасштабної війни проти РФ. Зазвичай у таких випадках відлік прийнято вести від факту поставки ЗРК С-300 від Словаччини у квітні 2022 року. Але можливо, тут варто вести відлік від більш "екзотичної" події.

Читайте також: Трофейний Т-90А із України може мати "таємничого покупця" в США, бо танк везуть дуже дивно
ЗРК "Оса-АКМ" в розпорядженні американських військових, фото ілюстративне, джерело – Air Combat Command

Наприкінці березня 2022 року американське видання The Wall Street Journal писало про те, що США ймовірно передали Україні деякі зенітно-ракетні комплекси радянського зразка, що були в наявності у американських військових. В першу чергу йшлось про ЗРК "Оса-АКМ". Водночас, в розпорядженні Армії США була значно ширша номенклатура засобів ППО радянського зразка: комплекси малої дальності "Стріла-10" і "Тор", також – навіть ЗРК "Бук" та С-300.

Звідки саме у них таке озброєння, американські військові тримають в секреті. Ці ЗРК радянського зразка були отримані в рамках програми FME по вивченню озброєння іноземного виробництва, і така програма працює саме для того, аби у випадку бою з реальним ворогом Армія США знала про зброю ворога. І також є лише припущення, що С-300 для своїх тренувань американські військові могли придбати в Білорусі.

Як уточнює в одній із своїх публікацій портал The Drive, усі ЗРК радянського зразка формально належать до ВПС США, та зведені в 547-ому розвідувальну ескадрилью, матчастина якої отримала прізвисько "Контактний зоопарк".

У цій історії ми можемо лише зафіксувати повідомлення західних ЗМІ про ймовірну поставку від США ЗРК "Оса-АКМ" для ЗСУ наприкінці березня 2022 року. І при цьому ми не можемо виключати, що в підсумку американські військові також віддали нашим захисникам й інші радянські ЗРК зі свого "Контактного зоопарку".

Але такі речі фіксувати важливо хоча б зокрема для того, щоб пам’ятати, наскільки довгий та наполегливий шлях пройшла Україна, щоб уже зараз, в квітні 2023 року, ставити на бойове чергування перші fire unit комплексів Patriot.

Читайте також: Як рашисти ще у 90-х готували обстріли по наземним цілям з С-300, і чому на це пішли