xcounter
#

РФ отримає з публічних держреєстрів інформацію для ударів: українські зброярі закликають їх закрити

4232
РФ отримає з публічних держреєстрів інформацію для ударів: українські зброярі закликають їх закрити

Попри регулярні заклики закрити державні реєстри, які містять величезний масив інформації щодо ОПК України, вони досі доступні й ними користується ворог

РФ змінила стратегію ударів по Україні й почала прицільно вибивати українську оборонну промисловість, у масштабування якої вкладаються значні ресурси. Для цих ударів використовуються весь масив розвідувальної інформації, а з елементів є відкриті державні реєстри.

Це проблема вже підіймалась у середині грудня 2023 року у публічний простір, бо РФ цілком полює на виробництво озброєння в Україні саме завдяки відкритим державним реєстрам. Наприклад, у 2023 році ворог змін за один день знищити у різних куточках України виробничі потужності одного з учасників ракетної програми. Але попри це, а також непоодинокі заклики, ситуація не змінились. Й ворог 29 грудня та 2 січня завдав концентрованих ударів, цілями яких стали й оборонні підприємства.

Читайте також: РФ у цьому році має поставити в Білорусь комплекс РЕБ "Красуха-4"

"Я не хочу розганяти зраду стосовного того, що відбулось 29 грудня та 2 січня, але хтось має констатувати факт, що агресор перемикнувся з ударів по об’єктах енергетичної інфраструктури на об’єкти військово-промислового комплексу. І це свідчить про своєрідну зміну стратегію ворога, що вимагає з нашого боку зміну стратегії контрзаходів. І ми маємо мінімізувати інформацію про виробників, їх місцерозташування, обсяги закупівель, що саме закуповується. Це має бути інформація з обмеженим доступом", - зазначив у інтерв'ю "5 каналу" очільник "Української бронетехніки" (входить до складу NAUDI) Владислав Бельбас.

Попри війну у великій кількості держреєстрів міститься більш ніж значний об'єм інформації, аналіз якої, при накладанні на інші розвідувальні дані, вже дозволяє з максимальною гарантією розуміти де саме знаходиться підприємство, що воно закуповує, а значить й виробляє, у яких логістичних ланцюгах бере участь, з ким співпрацює й багато чого іншого.

З боку Defense Express спробуємо вкрай обережно навести декілька прикладів.

У Prozorro просто по запиту "військова частина" майже одразу знаходимо оголошення тендеру військової частини з номером, який вказувати не будемо, на закупівлю "частини військових суден" на 277,2 тисячі грн. Місцезнаходження військової частини не вказано, але номер військової частини через реєстр юридичних осіб видає її місце реєстрації.

тендер прозоро
Приклад тендеру, всі публічні дані власноруч цензуровано

У самому тендері записана потреба у конкретних виробах, на кшталт водометних рушіїв, приводу до дизель-генератора, а у тендерній документації місце їх постачання з точністю до населенного пункту. Через те, що це тендер, то в ньому є перелік компаній, які взяли участь у цих торгах. А вони також є у реєстрі підприємців, з місцезнаходженням.

І у цьому випадку ще необхідно було відкривати додаткові реєстри. Бо часом у тендерній документації, наприклад, на закупівлю запчастин для військових вантажівок конкретними військовими частинами, прямо вказується місце доставки з точністю до будинку.

Реєстр судових рішень дозволяє не лише відслідковувати ланцюги постачання між оборонними підприємствами за рахунок судових справ через невиконання зобов'язань. А часом й оцінювати результат ударів. Справа №405/5592/23:

"За повідомленням командира В/Ч № НОМЕР_1 від 03.10.2023 за вих. № 2513, вночі 28.09.2023 територія (склади) військової частини були атаковані БПЛА типу Shahed-131/136 (Герань-2). В результаті чого, за попередніми даними військової частини, було знищено частину належного товариству майна: РСИ-12К (4АН2) у кількості 164,30 тон (нетто) та РСИ-12К (Ш-961У) у загальній кількості 662,22 тон. (нетто)."

судова справа
Наводиться, як приклад, цензуровано додатково

РСИ-12К - марка пороха для реактивних снарядів РСЗВ, при цьому старих, 240-мм М-24Ф для радянських БМ-24. Це рішення стало відомо через позов компанії, яка зберігала там тверде паливо, що було куплено нею у 2010 році.

Це лише поверхневі приклади. Й вони є лише максимально обережною ілюстрацією того, що можливо дізнатися з них. І звісно вони не є єдиними ключовим джерелом інформації для ворога. Але справа в тому, що під час будь-якої розвідувальної діяльності важливість має "перетин інформації". На дані щодо тендеру, накладається аналіз судових справ, на місцезнаходження підприємства - виписка з реєстру речових прав на нерухоме майно, на них - супутниковий знімок, дані від завербованих агентів й так далі.

Питання, чи знає про існування таких державних реєстрів ворог і який об'єм інформації вони містять - можливо взагалі не підіймати. Тому відкрито публікувати значний масив інформації для спрощення виявлення об'єктів - це точно не те, що потрібно робити в умовах війни.

Читайте також: Велика Британія виділяє 3,2 млрд доларів на два роки на озброєння України: будуть БПЛА, далекобійні ракети, ППО та снаряди