Ще у 2013 році бразильська компанія Embraer відкрила у США, у Джексонвіллі (штат Флорида) складальну лінію для своїх легких штурмовиків A-29 Super Tucano - ці виробничі потужності передусім були призначені для афганських повітряних сил, а також для американського війська та клієнтів у рамках програми Foreign Military Sales (FMS).
Зрозуміло, що з виводом американських військ з Афганістану актуальність цих виробничих потужностей частково відпала і станом на сьогодні виробництво штурмовиків на цьому заводі скоротилося до "мінімальних темпів", про що нещодавно заявляв генеральний директор компанії Боско да Коста-молодший. За його словами, які наводить видання Breaking Defense, станом на сьогодні Embraer шукає нові замовлення і наступний рік має стати критично важливим для підтримки виробничої лінії у США.
Читайте також: Вашингтон розслідує закупівлю Бразилією шведських Gripen: до чого тут взагалі США
Передусім він наголошує, що зараз вони зіштовхуються з серйозними прогалинами у виробництві штурмовиків A-29 Super Tucano. Для розуміння - хоча виробничі потужності у Джексонвіллі дозволяють робити близько 24 машин на рік, станом на сьогодні на різних стадіях виробництва перебуває всього чотири штурмовики, тобто задіяно лише орієнтовно 16% від максимальних можливостей.
Причина полягає в тому, що завод обслуговує лише замовлення або від безпосередньо американського війська або ж у рамках тих же FMS за посередництвом Пентагона, а це лише незначна частина замовлень.
Наприклад, цього року літаки Super Tucano замовили Уругвай та Парагвай по шість літаків кожна, тобто всього 12 машин, але вони будуть вироблятися на потужностях у Бразилії. Ба більше, цього року компанія очікує на ще два замовлення, але й вони будуть виготовлятися у Бразилії.
Тож єдиний варіант завантажити лінію в США - це знайти нові замовлення. Як наголошує да Коста, для цього Embraer має часові рамки протягом 2025 року, і якщо ситуацію виправити не вдасться, то "компанія буде вимушена переглянути "все навколо Джексонвілла", іншими словами йдеться, судячи з усього, про ризики закриття заводу.
Причому, судячи зі слів представника Embraer, компанія не полишає надії продати A-29 Super Tucano повітряним силам США, які раніше закупили три таких літаки, але у 2019 остаточно відмовилися від цієї програми - раніше ми розповідали про те, що ці три штурмовики зрештою перейшли до школи льотчиків-випробувачів.
І насправді важко уявити, що ПС США можу передумати та вирішать переглянути доцільність закупівлі цих штурмовиків банально з огляду на їхню вразливість на сучасному полі бою і велике питання актуальності цих машин.
У контексті пошуку клієнтів для цих штурмовиків можна пригадати, що Бразилія має намір продати країнам НАТО свій A-29N Super Tucano, про що йшлося ще у 2023 році, але такі плани виглядають насправді досить дивними.
Читайте також: Буде цікава можливість вперше на практиці порівняти Gripen, F-15 та F-16 під час навчань в Бразилії у листопаді 2024 року