xcounter
#

У Франції створили комерційну систему астронавігації від балістичних ракет, що працює днем та дозволяє забути про РЕБ

4247
У Франції створили комерційну систему астронавігації від балістичних ракет, що працює днем та дозволяє забути про РЕБ

Рішення Sodern - це астронавігаційна система Astradia, яка має унікальну особливість працювати вдень, що дозволяє взагалі забути про супутникову навігацію й вона доступна на комерційному ринку

Французька компанія Sodern оголосила про випуск на комерційний ринок своє нової навігаційної системи Astradia. Це астронавігаційна система, яка дозволяє визначати точні координати за допомогою зірок.

Такі системи не є унікальними, але головне досягнення компанії полягає у тому, що їх система має можливість працювати вдень. Тобто бачити світло зірок навіть у денний час доби, що дуже сильно розширює сферу використання їх пристрою.

Читайте також: Що Італія робитиме по ракетам Aster до SAMP/T, які возять через Альпи по кілька разів та вкрай гостро треба Україні

Зокрема раніше такі системи астронавігації використовувалась, якщо брати озброєння, у балістичних ракетах середньої та міжконтинентальної дальності. Частина їх траєкторії польоту проходить у космосі, тому такий метод орієнтування не залежить від освітлення.

Але завдяки можливості працювати удень, Astradia пропонується для інтеграції у літальні апарати, при цьому мова йде про літаки та безпілотники, а також морські судна чи кораблі, при цьому також й безпілотні. Більше того, у Sodern одразу називають цю систему "подвійного призначення", тобто як для цивільних, так і для військових цілей.

Звісно така астронавігаційна система абсолютно не залежить від супутникової навігації та є автономною. Вона позиціонується, як засіб надійного додатку до інерціальної системи навігації для нівелювання набігаючій похибці. Як заявлено у компанії їх система має похибку на рівні 1 метр на 70 км.

Вона має малі габарити: 176 мм х 185 мм х 207 мм та важить менше 3 кг. Також оголошена й ціна такої астронавігаційної системи - 250 тисяч євро. Саме тому важливо зазначити, що така завадостійка система навігації доволі цікава для інтеграції у далекобійні засоби ураження, як альтернативу, чи додаток до системи DSMAC, візуальної навігації.

Але DSMAC потребує наявність високоточних зображень місцевості з прив'язкою до координат, які порівнюються з тими, що робить ракета під час польоту. Схожою системою є TERCOM з аналогічним аналізом рельєфу місцевості за допомогою радіовисотоміра чи SAR-радара.

Далеко не всі країни взагалі мають можливість створити такі мапи, для чого необхідно мати можливість отримання актуальних високоточних зображень і це про супутники. А експортна передача цих мап часом стає стримуючим фактором у застосуванні озброєння, з чим свого часу зіткнулась Україна. Водночас система астронавігації має одну мапу - зоряного неба, яке не сильно щоб змінюється. Тобто мова йде про більш автономну систему.

Проте Astradia, попри те, що може працювати навіть у день, зберігає головну ваду будь-якої астронавігаційної системи - залежність від погоди. Точніше - від хмарності та видимості самого неба. Але у будь-якому випадку залишається доволі цікавим рішенням, хоча й потребує реальної перевірки та незалежної оцінки ефективності.

Читайте також: ​У Європі забули, що 5% витрат на оборону потрібні їм, а не Трампу й намагаються "хімічити" незрозуміло для кого