xcounter
#

У США розробляють безпілотну платформу для захисту комерційних суден від піратів та морських дронів

1563
Зображення концепту Pulling Guard. Зображення - DARPA
Зображення концепту Pulling Guard. Зображення - DARPA

У США запустили нову програму розробки морської безпілотної платформи - Pulling Guard, яка замінить військові кораблі у місіях з супроводу комерційних суден, а озброєний він має бути керованими ракетами та розвідувальним дроном

У США агентство перспективних оборонних дослідницьких проєктів (DARPA) повідомило про запуск нової програми розробки безпілотної морської платформи Pulling Guard. Вона призначена для супроводу та захисту цивільних суден від нападів піратів та морських дронів у небезпечних регіонах світу.

Одним з таких регіонів є Червоне море та морський простір поблизу узбережжя Сомалі, де регулярно фіксуються спроби нападів. Згідно зі звітом Міжнародного морського бюро (IMB) ICC, за перший квартал 2025 року у світі було зафіксовано 45 випадків піратства та збройного пограбування суден, також 4 рази вдалося захопити судно разом з екіпажем.

Читайте також: Фіни показали, чим F/A-18 кращий за Gripen під час посадки на шосе
Pulling Guard
Зображення концепту Pulling Guard. Зображення - DARPA

Тож для захисту від таких атак потрібен супровод військових кораблів, або озброєння комерційних суден. І наразі це досить дорого та потребує певний час на розгортання. Тому в США прийшли до ідеї використання безпілотних платформ у таких операціях, що має зробити такі операції економічно вигіднішими.

Точних характеристик чи вимог до учасників програми не зазначають, проте судячи з наявних концептуальних зображень планується створити безпілотну буксовану платформу, яка має кріпитись тросами до корми судна, що охороняють. Ця платформа має бути обладнана пусковою установкою керованих ракет та дроном з керуванням по дроту.

Використання саме буксованої платформи можна пояснити тим, що регіони з небезпекою від піратів, мають значні розміри, а на такі відстані можуть ходити тільки великі та дорогі морські дрони, що значно підвищить вартість таких операцій. Також це зменшить їх масовість, що враховуючи кількість суден які проходять повз той регіон - вкрай важливо.

Виходячи з концепції, найбільш ймовірним варіантом озброєння для цієї платформи будуть керовані ракети з напів-активною лазерною головкою самонаведення, подібні до AGM-114 Hellfire. Дрон в цьому випадку буде виступати не тільки як розвідувальна та спостережна платформа, а й платформа для наведення ракет на ціль, завдяки встановленню на нього інфрачервоного лазера.

AGM-114 Hellfire під крилом БПЛА MQ-9 Reaper
AGM-114 Hellfire під крилом БПЛА MQ-9 Reaper. Фото - DoD

Програма Pulling Guard поділена на два етапи, перший довжиною у 18 місяців та другим довжиною у 21 місяць. Під час першого етапу учасники програми будуть розробляти та пропонувати свої проєкти, після чого у другому етапі буде відібрано найкращих учасників та інтегровано в єдину платформу.

Читайте також: У Франції створили комерційну систему астронавігації від балістичних ракет, що працює днем та дозволяє забути про РЕБ