Черговий саміт НАТО невпинно наближається й саме у Гаазі вже у червні має бути прийнято рішення щодо збільшення витрат на оборону до 5% від ВВП. Це є вимогою адміністрації Дональда Трампа, який ще за своєї першої каденції дорікав європейським країнам на економії у сфері оборонних витрат.
Але тепер ця вимога лунає вже на фоні того, що США взагалі відмовляються брати участь у безпеці Європи. І це не лише озвучено, це вже реалізується, чому доказом є експрес-трансформація сухопутних сил США з їх переорієнтацією на Тихий океан.
Читайте також: У Франції побідкались на те, що у Європі дуже багато військових верфей та пожалілись на італійців
І загалом саміт у Гаазі проходитиме у дуже важкій атмосфері через те, що майбутнє Альянсу дуже туманне через незацікавленість Вашингтона у ньому. Як мінімум, на тому самому рівні, як до приходу до влади Трампа. А тому очікуване декларування 5% витрат виглядає, як спроба запізно виконати вже не актуальну вимогу, що нічого не змінить.

Тим паче, що така декларація все одно буде мати дуже слабке відношення до реальності. Зокрема станом на 2024 рік, попри декларації збільшити витрати на оборону до 2% від ВВП ще у 2014 році, цю норму не виконали 8 країн, серед яких Італія, Іспанія та Бельгія. При цьому у цих європейських країн взагалі немає планів досягти цього параметру раніше ніж через кілька років.
А от якщо уважніше проаналізувати те, що закладається у ці 2% витрат на оборону, то виявиться, що часом 20% з них припадають на пенсії. І часом країни витрачають на соціальне забезпечення колишніх військових більше, ніж на закупівлю озброєння. Це звісно не про те, що не потрібно платити пенсії, а про те, що їх непотрібно включати у витрати на оборону.

І ще один подібний "фінт" нібито планується із калькуляцією тих 5% витрат від ВВП на оборону. Як пише Reuters, генсек НАТО Марк Рютте пропонує закріпити 3,5% як обов'язкові на оборону, а ще 1,5% на додаткові безпекові (на кшталт кіберзахисту) і подати це як 5% загальних витрат на оборону. І це має задовольнити Трампа та дозволити йому оголосити, що він досяг бажаного.
Це виглядає так, що у Європі просто забули, що їм необхідно озброюватись не заради Трампа, а заради безпеки своїх народів. Бо зрештою воювати будуть не бухгалтерськими звітами. А тому такі об'єктивні маніпуляції не мають жодного відношення до реальної оборони.
Тим більше, що реальний вихід США з Європи означає появу діру у 400 літаків й 600 танків, не рахуючи іншу зброю на понад $300 млрд. А також потребу у 5-10 років для заповнення тих прогалин, які брали на себе американці.
Читайте також: Яка європейська ракета найдалекобійніша: і це не Taurus чи Storm Shadow / SCALP