У Європі одразу працює 14 верфей, для яких будівництво кораблів для військово-морських сил є головним напрямом діяльності. Й така кількість значно випереджає потребу та призводить до зайвої конкуренції.
З такою думкою виступив начальник штабу ВМС Франції Ніколя Вожур, якого цитує Defense News, під час парламентських слухань. Він зазначив, що найкращим було б об'єднати всіх європейських корабелів у 3-4 консорціуми, які б конкурували б один з одним та успішніше завойовували експортний ринок.
Читайте також: Якщо РФ справді поставить в Алжир шість Су-57, то чи дасть до них Х-59 та Х-69

Але з боку Defense Express зазначимо, що наразі кількість успішних спільних пан'європейських проєктів у оборонній сфері дозволяє зі скепсисом дивитись на таку ідею від французів. Більше того, сам Ніколя Вожур навів приклад, коли ідея об'єднатися саме у виробництві кораблів не досягла запланованих успіхів.
Мова йде про Naviris, об'єднання французької Naval Group та італійської Fincantieri, яке було створена на паритетних засадах у 2019 році. Ідея об'єднання полягала у забезпеченні потреб ВМС обох країн та створення потужного експортного гравця. Але окрім контракту на модернізацію частини фрегатів класу Horizon у 2023 році це об'єднання нічим не відмітилось.
А все через те, як вважають у Парижі, у різних концепціях. Як у тому, що будувати, так і у тому, як продавати. Наприклад, Франція рухається у бік створення малих фрегатів, таких як Frégate de Défense et d'Intervention - FDI на 4500 тонн водозаміщення, а Італія будує патрульні судна PPA класу Thaon di Revel на 7000 тонн та без ракетного озброєння.

У сфері експорту Париж дотримується стратегії замовлення у Naval Group "голого корпусу", який або дозволить швидко його добудувати та поставити замовнику, або посилити власні ВМС ще один кораблем. А італійці - замовляють велику кількість кораблів для своїх ВМС, а потім перепродають їх.
Як саме ідея начальника штабу ВМС Франції щодо консолідації верфей поєднується із цим досвідом він не пояснив. Як і те, яким чином поєднати ідею об'єднання зі збереженням національних виробничих потужностей, компетенцій та робочих місць. Тим паче, що сам навів приклад, що Франції необхідно зберегти малі верфі, такі як Piriou, Socarenam та CMN.
Водночас французам вже не вперше бідкатись на партнерів у Європі. Наприклад, у квітні у Dassault Aviation натякнули на вихід з програми винищувача FCAS, розкритикувавши рівні права та партнерів з Німеччини та Іспанії.
Читайте також: Малазійці отримають потужний морський дрон з торпедами та дальністю ходу понад 1800 км