Нова безпекова парадигма США, що проблеми Європи - це проблеми Європи, вже поставила багато питань, включно з головним - а чи взагалі зможе Старий світ стримати експансію РФ самотужки.
І американське видання Defense News провело опитування 17 європейських безпекових фахівців з відомих аналітичних центрів, які оцінили скільки років у певних сферах потребує Європа, щоб повністю компенсувати вихід США з європейської архітектури безпеки.
Читайте також: Зенітний дрон Cicada від творців IRIS-T вже наближається до серійного виробництва
З боку Defense Express зазначимо, що ми вже оцінювали скільки сил у європейської частини НАТО без США і чи вистачить їх проти РФ. І показали, що для Європи це не буде "комфортна війна" у стилі "Буря у пустелі", а кривава боротьба. І американське видання зазначило те саме, цитуючи європейських аналітиків.

У Європи є можливості для стримування РФ, але у системі оборони та збройних сил загалом існують величезні пробіли. І мова не лише про необхідність у ще 300 тисяч військових з ухилом на механізовані та бронетанкові підрозділи, а інших речей - розвідки, управління, логістики тощо. І на вирішення цих проблем, при відповідному фінансуванні піде 5-10 років.
Зокрема, на думку більшості опитаних європейських безпекових аналітиків, критичною є залежність від супутникової розвідки, яку можливо подолати лише протягом 5-10 років. Зокрема у США зараз 246 військових супутника, у європейських членів НАТО - 49. У менші строки - до 3 років оцінений час, який дозволить подолати дефіцит засобів повітряної розвідки, включно із БПЛА.
При цьому без такої розвідки важко говорити про ефективні далекобійні удари не по стаціонарних капітальних цілях. А от щодо відповідної кількості засобів для таких атак, то більшість опитаних фахівців вважає, що програма ELSA (European Long-Range Strike Approach) зі створення ракет з дальністю понад 1000 км дасть свої плоди у термінах 3-5 або лише 5-10 років.
У 3-5 років більшістю визначений термін за який Європа зможе подолати дефіцит засобів для нейтралізації російської системи протиповітряної оборони. При цьому якраз ця задача є ключовою для завоювання тотальної переваги у повітрі, що є наріжним камінням "канонів НАТО".

А коли мова йде про перевагу у повітрі, то це й про повітряні танкери, щодо кількості яких думки розділились. Шість експертів назвали наявну кількість достатньою, ще шість - вважають, що потрібно 3-5 роки. Схожі цифри показує опитування щодо наявності відповідної кількості транспортних літаків. Також є питання щодо літаків далекого радіолокаційного виявлення. Але справа в тому, що у Європі розміщено 17 Boeing E-3A, які належать НАТО безпосередньо.
А от ще один і можливо один із найголовніших пробілів - це командування військами загалом. При цьому вирішення цієї проблеми, на думку більшості фахівців, потрібно 3-5 років. Справа в тому, що США та її командні структури мали б відіграти ключову консолідуючу роль. Нагадаємо, що з 1951 року існує Штаб Верховного головнокомандувача ОЗС НАТО в Європі - SHAPE історично очолюють американські генерали, що займають позицію очільника Європейського Командування Збройних сил США - EUCOM.
Читайте також: Що варто знати про піхотні полки й батальйони, які росіяни на Донбасі створили для своїх тепер 3-ої та 51-ої армій