На фоні інсайдів західних ЗМІ щодо надання західних країн дозволу Україні використовувати по території РФ далекобійних ракет, необхідно розуміти, що мова йде не лише про самі засоби, а й про ще одну дуже важливу компоненту.
Зазначимо, що у будь-якому випадку, реальний зміст дозволу невідомий. І "зелене світло" від США щодо ударів по території РФ балістичними ракетами ATACMS, як і те, що він викликав "ланцюгову реакцію" та Велика Британія з Францією прийняли аналогічне рішення Storm Shadow/SCALP - це поки лише "інсайди".
Читайте також: РФ готова виробляти "Орлани" та "Ланцети" за кордоном, якщо знайде покупців
При цьому значно більше значення може мати дозвіл на використання саме крилатих ракет. І мова йде не лише про те, що ATACMS дозволяє бити на 300 км, а Storm Shadow/SCALP - це про 560 км. Різниця у тому, що для прокладання маршруту крилатих ракет необхідні високоточні цифрові мапи рельєфу території РФ.
Маємо нагадати, що у вересні цього року на фоні чергового обговорення ненадання дозволів використання цих крилатих ракет, виліз ще один "підводний камінь", який пов'язаний із системою наведення Storm Shadow/SCALP. Нібито бажання Лондона дати дозвіл вперлось у те, що без США це рішення все одно не буде ефективним.
Бо для навігації у цих ракетах вочевидь використовується TERCOM, принцип якого полягає у тому, що ракета зчитує під собою рельєф місцевості та порівнює його зі зразками, що мають точну прив'язку до координат. Без цієї системи ракети летітимуть лише за інерціальною системою, яка накопичує похибку, а супутникова навігація вразлива до завад.
Саме тому TERCOM для крилатих ракет є дуже важливою системою. Але, як виявилось, британські військові користуються американськими високоточними мапами рельєфу. А їх передача Україні - це вже про дозвіл США на реекспорт, чи просто про надання цього масиву даних Україні.
Таким чином, якщо Україна дійсно отримала від Великої Британії та Франції дозвіл на використання Storm Shadow/SCALP, то це означає й отримання цих дуже важливих мап даних для ударів по РФ.
А це вже відкриває шлях до підняття при ще поточній адміністрації США, питання щодо передачі до України крилатих ракет JASSM. Особливо в умовах, коли Пентагон хоче направити Україні зброї на понад мільярди доларів до інавгурації Трампа.
А також використання цих даних вже і для навігації українських далекобійних ракет, яких, як стало нещодавно відомо - чотири види.
Читайте також: Як F-15E залишився без ракет проти "Шахедів" і намагався збити дрон з гармати