xcounter
#

Як F-15E залишився без ракет проти "Шахедів" і намагався збити дрон з гармати

93830
Фото ілюстративне, джерело - U.S. Air Force
Фото ілюстративне, джерело - U.S. Air Force

Або з якими викликами зіштовхнулися повітряні сили США, коли відбивали атаку Ірану на Ізраїль навесні цього року

Навесні цього року в ніч з 13 на 14 квітня Іран здійснив масований ракетно-дроновий удар по Ізраїлю із застосуванням 130 ударних безпілотників типу "Шахед", а також 150 одиниць балістичних та крилатих ракет - у відбитті цієї масованої атаки брали участь зокрема й Сполучені Штати, які збили 70 дронів та три балістичні ракети.

Попри те, що йдеться про події вже семимісячної давнини, але час від часу у ЗМІ випливають нові подробиці про відбиття цієї атаки, як от у випадку з матеріалом видання CNN, що оприлюднило спогади про цю ніч пілота літака F-15E Strike Eagle майора Бенджаміна "Айріша" Коффі, який брав участь у відбитті іранської атаки.

Читайте також: Що дає росіянам нова система навігації в "Шахедах" і чи означає це безпорадність РЕБ

І якщо коротко описати ситуацію, яку згадує пілот винищувача, то загалом вийшло так, що американці не очікували настільки масованої атаки від Ірану - військові США, з якими поспілкувалися журналісти видання CNN, кажуть про те, що для повітряних сил США це стало першим реальним тестом проти такої тривалої атаки з навали безпілотників і що до того часу в них не було аж настільки багато практики у таких масштабах.

Відео ілюстративне

І насправді це дуже показова ситуація, бо ж з одного боку на той час РФ вже протягом тривалого часу використовувала проти України саме іранські дрони типу "Шахед", тож насправді в американських військових було достатньо часу вивчити таку загрозу та проаналізувати, які засоби протидії та можливі сценарії у випадку, якщо їм доведеться вже власноруч відбивати такі атаки.

А з іншого боку ця ситуація демонструє, що часом треба самостійно зіштовхнутися із загрозою, щоб зрозуміти її масштаби та ті виклики, які доведеться подолати у випадку боротьби із нею.

І одним з викликів стало те, що, наприклад, одному з F-15E Strike Eagle банально не вистачило ракет "повітря-повітря", які закінчилися просто під час відбиття атаки. А з огляду на те, що пілоти мали наказ використовувати для збиття дронів всі наявні засоби, то F-15E намагався знищити один із дронів своєю 20-мм гарматою - втім, попри небезпечні маневри у самісінькій темряві, екіпаж промахнувся і не зміг з першого разу знищити "Шахед". А з огляду на надвисокі ризики, повторити спробу влучити у дрон не наважилися.

Ще одним з викликів для пілотів американських літаків було повернення на бази після виконання завдання - річ у тім, що здійснювати це доводилося в умовах, коли ракети з Patriot знищували у повітрі іранські дрони та ракети, через що був ризик зустрітися з уламками від збитих цілей.

А деякі пілоти зіштовхнулися з ситуацією, коли ракети, попри пуск, так і не покинули пілони, і тому їм доводилося сідати за такого "аварійного" сценарію.

Читайте також: Україна, крім "Нептуна" та балістики, має ще два види ракет, і це цікаво