В експертній спільноті країн Європейського Союзу дедалі частіше лунають заклики закупити українське далекобійне озброєння. Нещодавно про це писав норвезький фахівець Фабіан Хофман, думку якого опублікували німецькі профільні видання, а тепер аналогічну думку висловили й в Італії.
Зокрема, італійське оборонне видання RID прямо вказало на те, що Італія зараз взагалі не має можливостей для далекобійних ударів. Спроби закупити крилату ракету MdCN у Франції протягом багатьох років так і не принесли результату. А найближча гарантована перспектива отримати власне далекобійне озброєння - 2030-ті роки.
Читайте також: Конкурентів HIMARS стає більше, бо у Франції відстрілялися з FLP-t 150 та готують до випробувань пускову X-Fire

Наразі всі надії італійці покладають на нові розробки, які будуть готові до серійного виробництва лише у наступному десятилітті. Це крилата ракета Stratus LO (Low Observable) від європейського ракетного конгломерату MBDA, для якої італійці розробляють систему наведення. А також протикорабельна Teseo ER, що створюється самостійно. Зазначимо, що для Stratus LO дальність поки не названа, але очікується дальність у 500 км або 1000 км, водночас Teseo ER створюється для ударів на 350 км.
Як один з варіантів подолати цю лакуну у виданні закликають звернути увагу на проєкт від британського сегмента MBDA - крилату ракету Crossbow. Вона була представлена у 2025 році та позиціонувалася як дешевий засіб з дальністю ураження до 800 км та бойовою частиною у 300 кг. Але попри готовність компанії розпочати її постачання з 2026 року наразі про тверді замовлення на неї не чути.

Іншим варіантом, при цьому зі значно більшою кількістю переваг, названо варіант закупівлі українських рішень. Зокрема згадується крилата ракета "Пекло", модифікація "Паляниці" - Areion, яку вперше продемонстрували у квітні цього року. А також далекобійні дрони, зокрема FP-1.
Серед переваг саме такого рішення - можливість залучення італійських малих та середніх підприємств у ланцюги постачання під егідою міноборони та на основі міжурядових угод, на які Україна активно йде. Також ефективність українських рішень вже доведена у реальних бойових умовах, як і їх низька вартість.

При цьому видання наголошує на тому, що це озброєння має бути призначене для кораблів, а одним з варіантів має стати розміщення далекобійних засобів ураження у стандартизованому морському контейнері для можливості його встановлення на "мобілізовані" торговельні судна. Хоча такий варіант виконання дозволяє взагалі не прив'язуватись до транспортного засобу.
З боку Defense Express закликаємо доєднатися до збору на те, що працює: "Єдинозбір" від "Фонду Притули" на дрони-перехоплювачі.

Читайте також: Хто у світі виробляє антибалістичні ракети, окрім США, та з ким Україна може увійти у співпрацю










