Армія Румунії зараз має у своєму розпорядженні 142 гусеничні бойові машини піхоти MLI-84, які вироблялись ще у 1980х роках, по суті є локальною копією радянської БМП, але мають суттєву відмінність у наборі озброєння – 25-мм автоматична гармата Oerlikon та пускові установки протитанкових ракет Spike (на частині цих БМП).
Румунські військові хочуть не просто знайти заміну цим машинам часів "Варшавського договору", але й навіть збільшити парк наявних гусеничних БМП, оскільки йдеться про намір замовити аж 289 бронемашин такого класу, на що офіційний Бухарест готовий витратити 2,99 мільярдів євро.
Читайте також: Чому не давати JASSM до наших F-16, бо немає переваги у повітрі - це дуже дивний аргумент від посадовців США
Вперше про такий намір Румунії по БМП стало відомо ще у квітні 2024 року, і уже тоді передбачалось, що остаточний план буде презентований в рамках оборонної виставки BSDA 2024, що у травні 2024 року проходила в Бухаресті.
Уже на той момент мова була про те, що основними учасниками змагання на поставку новітніх гусеничних БМП для румунської армії будуть дві компанії – американська GDELS із ASCOD та південнокорейська Hanwha Aerospace із Redback. Ще серед ймовірних постачальників згадувалась також BAE Systems, як виробник CV90 та AMPV.
Якщо далі виходити із публічно наявної інформації, то протягом останніх півроку зі сторони самої Румунії історія по купівлі нових гусеничних БМП поки не отримала розвитку, але натомість свій крок вперед та на зустріч зробив один із потенційних постачальників.
Як пише в своїй публікації портал Defense Romania, в рамках оборонної виставки KADEX 2024 в Південній Кореї, представники південнокорейського ОПК не просто виражали готовність розширювати співпрацю із румунською стороною, мова була і про готовність по конкретним крокам.
Наприклад, та сама Redback заявила готовність в разі отримання контракту на поставку БМП частково локалізувати виробництво на потужностях в Румунії з відповідною передачею технологій. Але цікаво, що на цей раз видання пише про деяку корекцію планів румунського Міноборони по закупівлі гусеничних БМП – тепер мова про намір купити 246 машин за 2,45 мільярди євро у період до 2031 року.
Із цього можна зробити висновок про те, що Румунія на даний момент ще перебуває на етапі формування остаточних планів по оновленню парку своїх гусеничних БМП. Але водночас від Defense Express тут також маємо звернути увагу й на такий важливий момент – маємо наочний приклад, що сама Південна Корея готова передавати технології та розширювати номенклатуру поставок лише після того, як країна-потенційний покупець сама покаже готовність до масштабної співпраці.
Бо у випадку з румунами саме так і вийшло – ця країна до цього моменту вже купила у Південної Кореї ПЗРК Chiron на 100 мільйонів доларів, та аж 54 САУ К9 та 36 ТЗМ загалом на 1 мільярд доларів, для поставки яких корейці готові навіть будувати завод в Румунії.
Читайте також: КАЗ Trophy нарешті отримав критично важливий захист від сучасної загрози