США домовились із Грецією про отримання пріоритетного права використання порту Александруполіс, як логістичного хабу, який буде використовуватись під час передачі Україні озброєння та військової техніки. І хоча ця подія відбулась ще 18 липня, відповідної уваги вона не отримала.
Бо, з одного боку, це просто порт. Але насправді це має значно більше значення, ніж просто здається. Почати треба з того, що зараз США активно використовує "повітряний міст" для перекидання озброєння.
Читайте також: ЗСУ завершують вогневе відрізання армії РФ поблизу Херсону: всі автомобільні мости уражено
Це вкрай швидко, бо тоді ця зброя опиняється на передовій в Україні за тиждень з моменту прийняття рішення щодо передачі. Коштує таке перевезення відповідно - величезних коштів, які йдуть на постійне курсування С-17 Globemaster III у трансатлантичних рейсах.
Але окрім ціни має й свої недоліки. Військово-транспортною авіацією вкрай складно перекидати велику кількість важкого озброєння. Єдиний вихід - залучати морські перевезення тим паче, що зараз всі транспортні судна ВМС США в Атлантиці працюють без зупинки ще з травня.
Саме тому США й отримали пріоритетне право використання грецького порту, який є найближчим для України. Прямий маршрут з нього до умовної Одеси складає близько 1000 км навіть в об'їзд Дністровського лиману через Молдову.
Якщо порівнювати його з умовним маршрутом Гданськ у Польщі - Львів, то він майже на третину довший. І виникає цілком логічне питання, навіщо США організовувати ще один транспортний коридор, який навіть довший.
Відповідь максимально проста, об'єм допомоги України впирається у логістичні можливості портів у Балтиці та Північному морі та пропускної спроможності автомобільних та залізничних шляхів, наявної кількості вантажівок, тралів, залізничних платформ, потужності перевалочних хабів тощо. І це пов'язано не тільки з допомогою Україні, а й з посиленням контингенту США у Європі.
Тобто за простою новиною про домовленість із Грецією щодо порту цілком вимальовується значне розширення логістичних процесів із доставкою Україні озброєння. Цілком можливе, що і значної кількості саме важких зразків, яке неможливо ефективно здійснити без морських перевезень.
Читайте також: РФ використовувала цивільних пілотів, щоб возити на "Русланах" ракети в Білорусь