Два роки тому, у 2022 році, очільник оборонного відомства Польщі Маріуш Блащак затвердив угоду на закупівлю легкий корейських літаків FA-50 — на 12 літаків у версії Block 10 за 700 млн доларів (у грубому підрахунку 58,3 млн доларів за літак, ці машини вже поставлені польському війську) і на 36 літаків у версії FA-50PL з розширеними можливостями машини та локалізацією виробництва за 2,3 млрд доларів (63,8 млн доларів за літак).
Тобто загалом — 3 млрд доларів за 48 літаків, і вже тоді у Польщі ставили собі питання, наскільки це взагалі раціональна витрата коштів, раніше ми детально розповідали про те, чи можливо перетворити навчально-бойовий FA-50 на повноцінний винищувач та навіщо він Польщі.
Читайте також: Корейський експрес у дії: продемонстровано перші екземпляри FA-50 та К239 Chunmoo для Польщі
І насправді питання актуальності постачанню польському війську ще 36 літаків у версії FA-50PL сьогодні не зникло, бо, як підрахували поляки, за оголошеної ще у 1990-х роках потреби у 160 бойових літаків у 2030 році країна зможе розраховувати лише на половину від цієї кількості — 80 машин (F-16 та F-35) водночас, наприклад, польський портал Defence24.pl відзначає, що навряд чи FA-50 стануть "суто бойовими машинами".
Загалом тут поляки підсумовують, що їм треба більше бойових літаків, і за сьогоднішніх реалій та чергах робити це треба якнайшвидше, разом з тим, сьогодні поки що невідомо, які подальші кроки обере Міноборони у рамках подальших закупівель бойових літаків.
"Важливо, щоб Польща обрала кращий шлях розвитку авіації та кращу промислову пропозицію. Не варто йти вдруге по тому ж шляху і купляти літаки FA-50, з якими тепер не знають, що робити", — відзначають у виданні. Там припускають, що ймовірно актуальним може бути сценарій, коли замість того, щоб витратити кошти ще на 36 FA-50, їх доцільніше було б вкласти у подальші закупівлі таких літаків, як F-15, F-35 чи Eurofighter Typhoon.
Читайте також: Південна Корея робить зменшену крилату ракету Taurus, яку зможе підняти легкий FA-50