Днями у російських ЗМІ пройшла публічна презентація нової розробки під назвою "Солист" - твердопаливної невеликої ракети, що подана як гібрид БПЛА та високоточної зброї. Наразі це поки прототипи, що проходять вогневі випробування, але РФ вже продемонструвала, що деякі перспективні розробки вона може доволі швидко масштабувати.
"Солист" має заявлену довжину у 1,2 метра, при злітній вазі до 20. Після запуску із транспортно-пускового контейнера "по мінометному", ракета підіймається на висоту до 2 км, розкриває керуючі аеродинамічні поверхні, а оператор починає керувати нею, отримуючи зображення з камери. Фактично мова йде про телевізійне наведення, як у FPV-дронах.
Читайте також: RUSI пише, що на 2025 рік РФ планує виготовити 75 тисяч КАБів, і що це не всі виклики для ЗСУ по фронту

Заявлена бойова частина "Солиста" - штатні від пострілів до гранатометів РПГ-7 та СПГ-9, тобто приблизно від 2 до 5 кг. А серед заявлених цілей фактично все на що вистачило фантазії російських пропагандистів, включно із літальними апаратами на малих висотах.
Водночас у будь-якому випадку мова йде про спробу створити високоточний боєприпас для ураження цілей поза межами прямої видимості - NLOS.

Розробку веде "КЭМЗ" - "Кизлярский электромеханический завод", який має доволі далекий від таких видів озброєння профіль, бо він займається системами експлуатаційного контролю літальних апаратів, в першу чергу в інтересах "Сухой", тобто для винищувачів Су-27, Су-30 тощо.
Але заявлено, що розробку просуває не "Ростех", в яких входить "КЭМЗ", а "інкубатор технологій" АНО "Центр Ривир". При цьому у ньому вихваляються, що "Солистом" цікавляться у багатьох російських підрозділах та анонсують його серійне виробництво вже літом.

З боку Defense Express зазначимо, що ідея керувати ракетою через камеру не є новою. Зокрема саме такий принцип використовується в ізраїльських Spike, новітньому французькому Akeron та іранських Almas. Більше того, у деяких іранських керованих ракетах для реактивних систем, зокрема у деяких версіях Ababil, які летять на понад 80 км, начебто, також використовуються аналогічний спосіб наведення.
Загалом в оператора ракети "Солист" орієнтовно буде близько 20 секунд, поки ракета буде падати зі своєї максимальної висоти, для її наведення та утримання на необхідній траєкторії. І хоча вся ефективність удару буде напряму залежати від майстерності оператора, важливо одразу розраховувати на те, що у "Солист" можуть бути інтегровані рішення з "машинним зором", які цю залежність нівелюють.
Читайте також: Чим український F-16 бомбить росіян та що це за контейнер AN/ALQ-131