xcounter
#

Модернізація 150 літаків F-16 за 2 млрд доларів: як турки оновлять свої застарілі винищувачі

2518
F-16C Туреччини, всі фото – Turkish Ministry of Defense
F-16C Туреччини, всі фото – Turkish Ministry of Defense

У Туреччині сподіваються, що успішна модернізація їхніх F-16 може відкрити шлях на світовий ринок

Турецька аерокосмічна компанія Turkish Aerospace Industries (TAI) підписала контракти з компанією Aselsan на модернізацію наявних на озброєнні повітряних сил Туреччини багатофункціональних винищувачів F-16, про деталі угоди розповідає видання Defense News.

Відомо, що було підписано два контракти на загальну суму у майже 2 млрд доларів – один на 1,2 млрд доларів і ще один на 789,2 млн доларів. Деталі підписаних контрактів не розкриваються, але видання з посиланням на власні джерела та представника держзакупівель стверджує, що ці контракти передбачають модернізацію застарілих турецьких F-16, починаючи з версії Block 30.

Читайте також: Коаліція F-16 для України остаточно сформована: які ролі вочевидь візьме кожна країна

Як відзначається, всього планується оновити 150 винищувачів F-16, програма модернізації передбачає встановлення нових бортових комп’ютерів, радарів, комплексів авіоніки, дисплеїв, вітчизняних систем ідентифікації "свій-чужий", блоків системного інтерфейсу, гідравлічних вказівників рівня палива тощо.

Якщо припустити, що два контракти охоплюють всі аспекти модернізації літаків і додаткових не буде укладено, то виходить, що у грубому підрахунку модернізація одного винищувача F-16 обійдеться туркам у 13,3 млн доларів, що з урахуванням на сьогоднішні ціни на літаки та на зброю загалом цілком можна назвати "бюджетною".

Водночас в основі програми модернізації лежить створений у Туреччині радар з АФАР, який було представлено у листопаді 2022 року і який начебто має допомогти збільшити наліт літаків аж до 12000 годин.

Відомо, що новий радар спершу отримають турецькі безпілотні літальні апарати Akinci, а згодом – партія з 36 винищувачів F-16 версії Block 30. Зрештою, новим радаром будуть оснащуватися й турецькі винищувачі TF-X.

Також тут варто згадати, що ще у квітні цього року Держдеп США схвалив продаж Туреччині обладнання та послуг для модернізації винищувачів F-16 на суму 259 млн доларів США, яка, скоріш за все, також передбачає систему обміну даними Link 16.

У Туреччині схвально відгукуються про плани модернізації F-16, відзначаючі дві головні переваги цього проєкту – передусім йдеться про зусилля з "урівноваження переваги Греції у повітрі, що зростає, але також важливим аспектом є те, що якщо модернізація пройде успішно і літак протестують у бойових умовах, "це може прокласти шлях для Aselsan і TAI для проникнення на крупний світовий ринок модернізації F-16". Таку думку висловив керівник агенції TurDef.

Читайте також: Українських пілотів F-16 у Румунії буде навчати приватна компанія Draken International