xcounter
#

МиГ-21 можна перетворити на мішень М21м чи навіть ерзац-крилату ракету, але наскільки це доцільно

19130
M21м (фото: Державний музей авіації України)
M21м (фото: Державний музей авіації України)

Є цікавий варіант для переробки старих радянських літаків, але тут треба зважити усі "за" та "проти"

Хорватія списує свої МиГ-21 та переходить на французькі Rafale, а це означає, що за певний час на Балканах вивільниться певна кількість літаків цього типу, які можна або одразу здати на утилізацію, або ж знайти їм значно цікавіше застосування, особливо в контексті потреб воюючої України.

На цьому тлі варто пригадати, що по МиГ-21 є варіант перетворення на дистанційно керовану мішень, або ж взагалі на ерзац-крилату ракету, але у цьому варіанті слід зважити усі плюси та мінуси.

Читайте також: Хорватія списує свої МиГ-21, придбані в України у 1990-х роках, та переходить на французькі Rafale
M21м (фото: Державний музей авіації України)

Для початку деталізуємо, що ще за радянських часів був налагоджений процес переробки старих МиГ-21 на дистанційно керовані мішені під позначенням М21м.

В рамках такої конвертації з літака знімалась уся цінна апаратура загальною масою близько 1 тонни, в тому числі РЛС, натомість встановлювались антени та блоки керування, і так власне МиГ-21 перетворювався на готову до свого останнього польоту М21м, система управління якої дає можливість злітати та маневрувати без присутності пілота на борту.

Далі варто нагадати про базові характеристики самого МиГ-21: довжина фюзеляжу та розмах крил – 14,1 метрів та 7,15 метрів, швидкість польоту – до 1300 км/год біля землі та до 2230 км/год на висоті, максимальна дальність польоту з додатковими паливними баками – 1470 кілометрів, бойове навантаження – до 1300 кілограмів.

Якщо узагальнити ці характеристики та зробити поправку на те, що під час конвертації в М21м літак "легшає" ще на 1 тонну, то виходить, що із МиГ-21 можна зробити ударний засіб за таким же взірцем, як відбувалась переробка Ту-141 "Стриж" для ударів по території РФ.

Пуск Ту-141 "Стриж", стоп-кадр з фільму ГУР МОУ "Збиті льотчики Росії"

Можна лише уявити, який психологічний ефект для росіян могли би справити "прильоти" по їх військовим цілям ерзац-крилатих ракет на базі МиГ-21, але якраз на цьому моменті й починаються усі можливі нюанси.

Для початку – чи вдасться взагалі добути хоч якусь кількість списаних МиГ-21 від Хорватії (або ж від Румунії, яка остаточно зняла з озброєння ці літаки в травні 2023 року). Ну й окрім того – якщо таки літаки вдасться добути, то які затрати ресурсів знадобляться для переробки їх на камікадзе, і про яку точність при цьому буде йти мова.

Власне, тому ми й підкреслюємо, що в даному випадку слід зважити усі плюси та мінуси, хоча сама по собі ідея виглядає гарною.

Читайте також: Живучість Ан-2 на практиці: росіяни показали обстріляний над НПЗ літак, який прийняли за український дрон (відео)