Очільники урядів Великої Британії та Японії минулого тижня провели телефонну розмову, в якій домовилися, що будуть і надалі співпрацювати у розвитку глобальної програми бойової авіації GCAP (Global Combat Air Programme), яка зокрема передбачає створення винищувача шостого покоління.
Зокрема Кір Стармер та Фуміо Кісіда наголосили на тісному зв’язку забезпечення безпеки в Євроатлантичному та Індо-Тихоокеанському регіонах і підкреслили про необхідність постійного співробітництва у цьому напрямку, розповідає видання UK Defence Journal.
Читайте також: Eurofighter стане демонстратором технологій для винищувача шостого покоління FCAS

"Два лідери також підтвердили, що продовжать розвивати співробітництво між вдома країнами, включно з глобальною програмою бойових літаків", — йдеться у повідомленні. Зокрема відзначається, що у програмі GCAP зрештою буде задіяно близько 9 тисяч осіб і понад тисячу постачальників з різних країн світу.
Нагадаємо, що GCAP — це багатонаціональна програма, в якій наразі беруть участь такі країни, як Велика Британія, Японія та Італія. Про спільні плани з розробки винищувача шостого покоління було оголошено у грудні 2022 року, а у 2023 наміри було підкріплено договором.
Фактично, GCAP передбачає в одну програму об’єднання двох проєктів — британсько-італійського перспективного літака Tempest від BAE Systems і також японського FX від Mitsubishi.
Попередній графік проєкту передбачає, що офіційно розробка стартуватиме у 2025 році, і вже через два роки є плани підняти у повітря демонстраційний зразок. Постачання серійних літаків заплановане з 2035 року.
Не виключено, що зрештою проєкт зіштовхнеться з доволі типовою проблемою розподілу робіт між країнами та компаніями, наприклад, у тому ж 2023 році італійці як офіційні учасники GCAP заявили, що хочуть відігравати більшу роль у цьому авіаційному проєкті.
Тоді гендиректор Leonardo заявив, що поки проєкт нагадує "велику лабораторію" і в програмі не були встановлені квоти. На його думку, роль компанії в проєкті мають переглянути "в бік підвищення".
У 2024 році стало відомо, що Саудівська Аравія зацікавлена приєднатися до проєкту GCAP — з одного боку, ця країна може суттєво підсилити проєкт у плані фінансів, з іншого, Саудівська Аравія очевидно наполягатиме на значній участі в проєкті її компаній, що може спричинити нові суперечки. Крім того, раніше Японія була проти участі цієї країни в проєктів.
Читайте також: Чому так складно обрати, хто буде робити винищувач шостого покоління, і до чого тут безпілотники