xcounter
#

Корея закуповує додаткові F-35: за 25 літаків необхідно викласти 5 млрд доларів

1689
F-35 (всі фото: US DoD)
F-35 (всі фото: US DoD)

Ще рік тому Корея хотіла отримати 20 винищувачів п'ятого покоління F-35 за 3 млрд доларів, але ціни на озброєння увімкнули форсаж

Корея, яка вже має у строю 40 винищувачів п'ятого покоління F-35A отримало згоду на придбання додаткової партії цих машин. Про це свідчить опублікований дозвіл від Агенції міноборони США з оборонного співробітництва (Defense Security Cooperation Agency - DSCA).

У ньому йдеться про дозвіл на продаж 25 машин та супутнього обладнання у вигляді одного запасного двигуна, програмне забезпечення та його підтримка, логістика та інші супутні послуги. Вартість постачання складає 5,06 млрд доларів.

Читайте також: У СБУ натякнули на те, що використовують спеціальні протирадіолокаційні дрони-камікадзе

F-35

Враховуючи те, що у дозволі не перераховано озброєння, яке зазвичай також замовляється країнами разом з літаками, можливо отримати відносно "чисту" ціну одного F-35A у 202,4 млн доларів за один літак. Але треба зазначити, що це не фінальна ціна, яка може змінитись під час фінального укладання контракту, який також може містити компенсаційні механізми.

Але у будь-якому випадку така поки попередня ціна контракту вочевидь перевищила сподівання Сеула, бо літом 2022 року комітет державних оборонних закупівель Південної Кореї погодив придбання 20 винищувачів F-35A на суму 3 млрд доларів. Тобто ще рік тому у Кореї розраховували закупити машини по 150 млн доларів за борт.

Водночас за останній рік ціни на озброєння просто увімкнули форсажний режим. Й саме таку ціну отримала Чехія, яка за 24 F-35A може викласти 5,62 млрд доларів може викласти 5,62 млрд доларів. Різниця у вартості пов'язана із включенням у чеське замовлення також незначної кількісті озброєння для літаків.

F-35

Й на фоні цього можливо лише позаздрити Фінляндії, якій об'єктивно пощастило ще по повномасштабного вторгнення РФ підписати контракт на 64 F-35A загальною вартістю 9,4 млрд доларів. І це разом з озброєнням майже на мільярд, технічним обслуговуванням впродовж життєвого циклу на 2,9 млрд євро, навчанням, підготовкою інфраструктури та іншими супутніми послугами.

Тобто навіть за формулою "все включено" Фінляндії один F-35A обійшовся лише у 146,8 млн доларів за одиницю. Й те, що контракт на ці машини був підписаний 11 лютого 2022 року. І якби міноборони країни хоча б трохи затягло порівняльні випробування, в яких брав участь, окрім F-35, Gripen, Rafale, Eurofighter та F/A-18 Super Hornet, ситуація могла бути зовсім іншою.

Читайте також: У світі є 134 типи морських дронів, то чим особливі наші катери-камікадзе