Повномасштабна війна РФ проти України стала в тому числі й каталізатором запровадження безпілотних технологій у ведення війни на морі. Бо вийшла в чомусь унікальна ситуація – Україна як "держава без флоту" показала, що морські дрони різних типів можна успішно використовувати для ураження великих кораблів та інших цілей, і що катери-камікадзе цілком можуть бути інструментом асиметричної боротьби.
Але з іншої сторони, такий феномен і ставить для США та інших країн Заходу саме проблему, що морські дрони як "баражуючі торпеди" можуть бути використані ворожими державами у Перській затоці та в інших чутливих для світової економіки точках, пише в своєму блозі Міжнародний інститут стратегічних досліджень (IISS).
Читайте також: Другий ЗРК С-400 у Криму знищено: деталі комплексного удару та повне відео
Експерти IISS деталізують, що насправді цілеспрямована робота у флотах різних країн по впровадженню морських дронів триває уже насправді понад 20 років. ВМС США в рамках своїх робіт по цій темі дійшли навіть до того, що оперативні групи американського флоту під час патрулювань у Червоному морі та Перській затоці активно використовують зв’язку "класичних" надводних кораблів та безекіпажних катерів.
Якщо ж узагальнювати дані по всім наявним розробкам в сфері морських безпілотників, то виходить, що зараз у світі загалом є 134 типи різних морських дронів різного призначення, із яких лише 17 типів є "демонстраторами технологій", а інші 117 – є серійними розробками, які так чи інакше уже використовуються для виконання рутинних завдань.
Якщо деталізувати за призначенням, то із наявних у світі 134 типів морських дронів, які налічуються взагалі у флотах світу, то із них 43 типи призначені саме для виконання патрульних задач, по 27 типам вказано як "загальне призначення", протимінна боротьба – 18 типів, ведення розвідки – 10 типів.
Водночас, 71% усіх наявних у світі морських дронів є надводними, інші 29% є підводними (хоча тут варто деталізувати, що підводні дрони – це не обов’язково "безпілотні" субмарини, а скоріше дрони для розмінування, що входять в набір сучасних протимінних кораблів).
Експерти IISS тут наголошують, що перед флотами провідних країн світу зараз стоїть одразу два важливі завдання – 1) знайти розумний баланс між використанням "класичних" надводних кораблів та запровадженням морських безпілотників, та 2) знайти ефективні та водночас економічно доцільні засоби боротьби проти морських БПЛА.
В свою чергу, від Defense Express додамо такий важливий момент – на тлі уже існуючих 134 типів різних морських безпілотників саме морські дрони у розпорядженні ВМСУ є унікальними тим, що це єдині у світі системи такого роду, які показали свою реальну ефективність в умовах повномасштабної війни на морі.
Читайте також: РФ вгатила $5 мільярдів на "Адмирал Нахимов" під 80 ракет, де ще не перевірили реактори