xcounter
#

У СБУ натякнули на те, що використовують спеціальні протирадіолокаційні дрони-камікадзе

У СБУ натякнули на те, що використовують спеціальні протирадіолокаційні дрони-камікадзе
19882

Спеціальні дрони-камікадзе, які наводяться на РЛС противника, активно використовував Ізраїль і це дійсно ефективне рішення

Під час другого успішного знищення зенітного ракетного комплексу С-400 під Євпаторією, яке сталось сьогодні, 14 вересня, можливо були використані спеціальні дрони-камікадзе, які наводяться на радіолокаційні станції противника.

Про це говорить інформація від СБУ щодо методу атаки, яку оприлюднила "Українська правда". За словами неназваного джерела у силовій структурі спочатку дрони вивели з ладу радіолокаційні станції, а вже потім дві крилаті ракети "Нептун", запущені підрозділом Військово-морських сил ЗСУ, завершили знищення С-400.

Читайте також: У світі є 134 типи морських дронів, то чим особливі наші катери-камікадзе

При цьому ключовим у цій ситуації є саме інформація про порядок атаки - спочатку дрони для ураження радарів, потім ракети. Також після атаки у Євпаторії був знайдений дрон літакового типу із бойовою частиною, що прямо говорить про застосування далекобійних дронів-камікадзе.

При цьому комбінований послідовний удар та вибір цілей для кожного засобу окремо можливо говорить про їх спеціалізацію. А доволі цікавим поясненням цього є використання дронів-камікадзе, які можуть самостійно наводитись на випромінення радіолокаційної станції.

Таке рішення не є ноу-хау і зразок для прямого наслідування відомий - це Harpy від Israel Aerospace Industries. Цей баражуючий боєприпас був створений ще у 1989 році та призначений саме для ураження РЛС противника та використовує для цього пасивну радіолокаційну головку самонаведення.

При цьому аеродинамічні рішення Harpy, а також метод пуску, вочевидь "списав" Іран під час створення власних Shahed-131 та Shahed-136.

Водночас Harpy не є єдиним у світі таким дроном-камікадзе, зокрема Тайвань має власну аналогічну розробку під назвою Chien Hsiang. І у Республіці Китай також не стали щось кардинально змінювати й фактично повторили Harpy.

Chien Hsiang
Chien Hsiang

Якщо брати відомі характеристики Harpy від Israel Aerospace Industries, то мова йде про дальність польоту до 400 км, час у повітрі до 3 годин та бойову частину вагою у 15 кг. За своєю технологічністю він звісно поступається наступній версії - IAI Harop, яка вже має власну оптико-прицільну станцію. Але справа в тому, що часом більша складність не означає більшу ефективність в інших умовах.

Й таким чином саме максимально прагматичний аналог, але й не обов'язкове повторення один в один, Harpy вбачається доволі ефективним та відносно дешевим засобом ураження радіолокаційних станцій противника. Такий дрон запускається з землі, може долати значну відстань, а на кінцевій ділянці самостійно наводиться на випромінення РЛС, без необхідності у супутникові навігації, яка може бути пригнічена засобами РЕБ.

Звісно, як відносно будь-яких інших дронів-камікадзе, він не є супер-зброєю, може страждати від спеціалізованих завад, а також наводитись на імітатори РЛС. Але враховуючи вартість таких дронів - це цілком виправдане рішення, бо це можливість активно уражати засоби ППО противника на значних відстанях без використання авіації.

І якщо враховувати оприлюднену інформацію з анонімного джерела у СБУ, українські бійці вже мають саме такі можливості.

Читайте також: Другий ЗРК С-400 у Криму знищено: деталі комплексного удару та повне відео