xcounter
#

​Ізраїльські БПЛА у війні Азербайджану за Нагірний Карабах

2087
Вперше про застосування Азербайджаном ударних БПЛА Harop виробництва ізраїльської IAI стало відомо в квітні 2016 року
Вперше про застосування Азербайджаном ударних БПЛА Harop виробництва ізраїльської IAI стало відомо в квітні 2016 року

Переможне завершення операції "Залізний кулак" у вересні-листопаді 2020 року ознаменувало не лише нанесення Азербайджаном поразки вірменському війську та взяття під контроль раніше окупованих територій Нагірного Карабаху, але й початок нової ери – ери широкого застовування безпілотної авіації в конфліктах середньої інтенсивності. І хоча багато хто говорить та пише про визначну роль в цьому конфлікті турецьких беспілотників, насправді головним постачальником до Азербайджану БПЛА і баражуючих боєприпасів був і залишається Ізраїль

Вважається навіть, що такий підхід дозволив Ізраїлю отримати чудову можливість для перевірки на практиці власних ОВТ. А Азербайджан став найбільшим користувачем ізраїльських військових систем за межами Ізраїлю, особливо з точки зору бойового використання. На думку експертів, легше перелічити ізраїльські компанії, дрони яких Азербайджан не купив, ніж навпаки.

Ізраїльські БПЛА у війні Азербайджану за Нагірний Карабах, БПЛА Orbiter, Defense Express
БПЛА Orbiter / issuu.com

Так, для компанії Aeronautics Defense Systems Азербайджан виявився ідеальним клієнтом. Перший контракт між ними було укладено у 2008 році, він передбачав поставку 16 БПЛА Orbiter i 16 БПЛА Aerostar. Перші з них Азербайджан отримав у 2010 році. При цьому ключовою виявилась роль СП AZAD Systems (AZAD Sisteml er і Аеronautics), що діє в рамках Міністерства оборонної промисловості Азербайджану. Першими виготовленими на підставі ізраїльських ліцензій апаратами у березні 2011 року стали БПЛА Orbiter-2 i Aerostar.

Читайте також: Ізраїльский Spike проти російського "Корнету": війна ПТРК у Нагірному Карабаху (відео)
Ізраїльські БПЛА у війні Азербайджану за Нагірний Карабах, БПЛА Aerostar, Defense Express
БПЛА Aerostar, як видно, ліцензійно зібраний на AZAD Systems, збитий в середині жовтня над північно-східною частиною Нагірного Карабаху. Хоча Азербайджан і Туреччина намагаються представити ситуацію інакше, прості підрахунки свідчать, що з огляду доступності провідними засобами розвідки на оперативному рівні були БПЛА Aerostar, Orbiter-3 i Harop. A головними засобами точкового ураження – також БПЛА Harop, Spike ER/NLOS i SkyStriker.

Азербайджан самостійно виготовляє композитні елементи планерів, але головні компоненти імпортує. Так, двигуни для БПЛА Aerostar постачає італійська компанія канадської власності) Zanzottera Technologies, a оптронні головки STAMP (STAbilized Miniature Payload) для БПЛА Orbiter - ізраїльська CONTROP Precision Technologies. Електричний двигун для останніх спочатку постачався американською компанією Allied Motion. Натомість, більшість електронних систем було розроблено і інтегровано власне силами Aeronautics.

Ізраїльські БПЛА у війні Азербайджану за Нагірний Карабах, БПЛА Orbiter-1К, Defense Express
БПЛА Orbiter-1К під час демонстрації Президенту Азербайджана Ільхаму Алієву

Черговою ізраїльською компанією, що продала свої вироби Баку, був державний концерн Israel Aerospace Industries (IAI). Можливо, це був перший у хронологічному порядку ізраїльський виробник, який отримав плацдарм у Азербайджані, який з часом став найбільш відомим користувачем баражуючих боєприпасів Harop. Історія продажу цих дронів почалася у 2007 році, коли було укладено контракт на суму у 1,6 млрд доларів на поставку цих машин. У 2017 році прездент Ільхам Алієв повідомив, що в ході візиту до Баку прем’єр-міністра Ізраїля Біньяміна Нетаньяху у 2016 році Азербайджан замовив в Ізраїлі озброєння, у т.ч. БПЛА, на суму 5 млрд доларів. Для порівняння, Азербайджан приблизно тоді ж придбав ОВТ у Росії на суму понад 4 млрд доларів.

Ізраїльські БПЛА у війні Азербайджану за Нагірний Карабах, БПЛА Harop, Defense Express
Один із збитих над Нагорним Карабахом БПЛА Harop – з серійним номером 127. Цікавим питанням залишається обсяг використання Азербайджаном в ході бойових дій високоточних засобів ураження. Адже ще до його завершення літаки азербайджанської державної кампанії Silk Way Airlines [Boeing 747-4R7(F) i Ił-76TD] літали з Баку до Ізраїля, ймовірно, з метою доставки боєприпасів.

Азербайджанські дрони Harop вперше потрапили на перші сторінки ЗМІ вже у 2016 році, коли Азербайджан використав їх під час зіткнень у Нагірному Карабаху. Тоді один Harop влучив в автобус з вірменськими військовими, при цьому 7 з них загинули. Вірменія дипломатичними каналами висловила свій протест Ізраїлю у зв’язку з поставками зброї до Азербайджану. Але Єреван протягом наступних 4-х років не зробив для себе жодних практичних висновків.

Ізраїльські БПЛА у війні Азербайджану за Нагірний Карабах, Harop, Defense Express
Осколково-фугасна бойова частина дрона Harop нездатна знищувати броньовані машини (за виключення випадкового влучення у відкритий люк тощо). На фото – наслідок влучення дрона Harop автобуса з вірменськими солдатами.

Найбільшим БПЛА від IAI, який придбав Баку, став Heron. Ще у березні 2012 року у азербайджанських ЗМІ з посиланням на дані SIPRI, що у 2011 році Азербайджан купив 5 таких БПЛА. Вони мають базуватися на авіабазі поблизу Баку. В середині 2017 року місцеві ЗМІ повідомили, що Азербайджан "тестує" БПЛА Heron-TP-XP (локальна назва Zerbe-5), тобто найбільша версія машин Heronow, що вперше стартувала у 2017 троці. Один такий дрон було показано під час параду перемоги і два – у березні 2021 року на навчаннях.

Чергова ізраїльська компанія, з якою Азербайджан підписав угоду про поставку дронів, стала Elbit Systems. У 2008 році там було замовлено дрони Hermes 450 (ймовірно, 10 машин). Натомість, у 2017 році Азербайджан повідомив, що має на озброєнні два БПЛА Hermes 900, які разом з дронами Heron залишаються найбільшими безпілотниками країни.

Ізраїльські БПЛА у війні Азербайджану за Нагірний Карабах, Heron, Defense Express
Не до кінця вивчений випадок, що мав місце у липні 2020 року. ППО Вірменії збила тоді великий азербайджанський БПЛА, що летів уздовж кордону. Вірмени вважають, що це був Hermes 900, однак нечітка якість відео, зробленого через бінокль, можуть свідчити, що це міг бути Heron (форма крла і хвостової частини). Однак Баку заперечує втрату БПЛА „Hermes 900”.

Пізніше Азербайджан замовив БПЛА Orbiter-1K (локальна назва Zerbe-1K), a також більший Orbiter-3. Крім того, тестувалась також наступна модель Orbiter-4. Хоча легкий Orbiter-1K/Zerbe-1K залишається найчисельнішим баражуючим боєприпасом в арсеналі Азербайджану, невдовзі Баку докупив її третій тип. 10 січня 2019 року під час показу озброєння і оснащення Прикордонної служби Азербайджануофіціально було показано також апарати Elbit Sky-Striker (a також Harop), одразу близько 20 одиниць. Таким чином, Азербайджан став першим підтвердженим і відомим користувачем цієї системи.

Ізраїльські БПЛА у війні Азербайджану за Нагірний Карабах, дрон SkyStriker, Defense Express
Бойовий дебют дрона SkyStriker відбувся ще під час боїв, що розпочалися 12 липня минулого року.На фото екземпляр „062” (один з дронів, показаних 10 січня 2019 року), який який тоді зазнав аварії. У липні розбилися також такі самі дрони без бортових номерів.

Брак точних даних щодо кількості придбаних машин SkyStriker, неофіційно йдеться про понад 200, що цілком ймовірно. Апарати, показані у січні 2019 року, мали бортові номери від щонайменше 063 дo 086. Під час бойових дій розбилися або були втрачені машини з номерами навіть за 100, зокрема, задокументовано втрату БПЛА SkyStriker з номером 179. Все свідчить про збереження наскрізної нумерації дронів.

Ізраїльські БПЛА у війні Азербайджану за Нагірний Карабах, баражуючий боєприпас SkyStriker, Defense Express
Демонстрація озброєння і оснащення Прикордонної Служби Азербайджану 10 січня 2019 року. На фото – баражуючий боєприпас SkyStriker, це була його офіційна прем’єра.

На виставці ADEX-2018 в Баку на стенді AZAD Systems демонструвався восьмимоторний дрон Pegasus 120 з найбільшою стартовою масою 120 кг, як результат азербайджансько-ізраїльської співпраці. Повідомлялося про намір його ліцензійного виробництва на AZAD Systems – протокол про наміри щодо цього підписали 11 липня 2018 року. Втім, подальша доля цієї програми невідома. Адже Obecnie Aeronautics у своїй оферті вже не має дрона Pegasus 120. Наприкінці лютого 2019 року державна компанія Rafael Advanced Defense Systems придбала компанію Aeronautics за суму, еквівалентну 235 млн доларів. До того часу Rafael постачав до Азербайджану протитанкові ракети Spike ER i NLOS.

Ізраїльські БПЛА у війні Азербайджану за Нагірний Карабах, протитанкової ракети Spike ER, Defense Express
Кадри воєнних кореспондентів „ANNA News” від 6 листопада під час оборони м.Шуша. При цьому випадково було відзнято підльот до вірменського танка Т-72Б протитанкової ракети Spike ER. Вона пройшла повз танка на відстані його довжини і вибухнула неподалік. Невідомо, скільки таких випадків було загалом, адже Азербайджан показав лише відібрані відео, на підставі яких дехто робить певні узагальнення. Насправді ж багато чого виглядало інакше і складніше.

Однак не для кожної ізраїльської компанії Азербайджан виявлявся таким собі Ельдорадо. У квітні 2016 року вірмени показали "збитий" тактичний безпілотник ThunderB, який, скоріше за все, насправді зазнав аварії внаслідок технічної проблеми. Дрони ThunderB виготовляє приватна ізраїльська компанія BlueBird Aero Systems (24 вересня 2020 року 50% її активів придбала Israel Aerospace Industries). Показаний вірменами дрон мав номер 205. Ніколи більше Азербайджан не демонстрував машин цього типу. Натомість, Вірменія знову показала той самий дрон з номером 205 ще влітку 2020 року в якості трофею. То ж, можливо, випадок 2016 року був наслідком іншого невдалого показу для потенційного клієнта?

Ізраїльські БПЛА у війні Азербайджану за Нагірний Карабах, безпілотник ThunderB, Defense Express
2 квітня 2016 року вірменські підрозділи у Нагірному Карабасі показали пошкоджений "збитий" тактичний безпілотник ThunderB виробництва ізраїльської компанії BlueBird Aero Systems. Цей дрон „205” ще минулого року показували в якості трофея, водночас, це єдиний відомий екземпляр азербайджанського дрона ThunderB.

Читайте також: ​Зброя Росії на Донбасі: стало відомо, що тестує армія РФ на сході України (фото та ТТХ)