Вважається навіть, що такий підхід дозволив Ізраїлю отримати чудову можливість для перевірки на практиці власних ОВТ. А Азербайджан став найбільшим користувачем ізраїльських військових систем за межами Ізраїлю, особливо з точки зору бойового використання. На думку експертів, легше перелічити ізраїльські компанії, дрони яких Азербайджан не купив, ніж навпаки.
Так, для компанії Aeronautics Defense Systems Азербайджан виявився ідеальним клієнтом. Перший контракт між ними було укладено у 2008 році, він передбачав поставку 16 БПЛА Orbiter i 16 БПЛА Aerostar. Перші з них Азербайджан отримав у 2010 році. При цьому ключовою виявилась роль СП AZAD Systems (AZAD Sisteml er і Аеronautics), що діє в рамках Міністерства оборонної промисловості Азербайджану. Першими виготовленими на підставі ізраїльських ліцензій апаратами у березні 2011 року стали БПЛА Orbiter-2 i Aerostar.
Читайте також: Ізраїльский Spike проти російського "Корнету": війна ПТРК у Нагірному Карабаху (відео)
Азербайджан самостійно виготовляє композитні елементи планерів, але головні компоненти імпортує. Так, двигуни для БПЛА Aerostar постачає італійська компанія канадської власності) Zanzottera Technologies, a оптронні головки STAMP (STAbilized Miniature Payload) для БПЛА Orbiter - ізраїльська CONTROP Precision Technologies. Електричний двигун для останніх спочатку постачався американською компанією Allied Motion. Натомість, більшість електронних систем було розроблено і інтегровано власне силами Aeronautics.
Черговою ізраїльською компанією, що продала свої вироби Баку, був державний концерн Israel Aerospace Industries (IAI). Можливо, це був перший у хронологічному порядку ізраїльський виробник, який отримав плацдарм у Азербайджані, який з часом став найбільш відомим користувачем баражуючих боєприпасів Harop. Історія продажу цих дронів почалася у 2007 році, коли було укладено контракт на суму у 1,6 млрд доларів на поставку цих машин. У 2017 році прездент Ільхам Алієв повідомив, що в ході візиту до Баку прем’єр-міністра Ізраїля Біньяміна Нетаньяху у 2016 році Азербайджан замовив в Ізраїлі озброєння, у т.ч. БПЛА, на суму 5 млрд доларів. Для порівняння, Азербайджан приблизно тоді ж придбав ОВТ у Росії на суму понад 4 млрд доларів.
Азербайджанські дрони Harop вперше потрапили на перші сторінки ЗМІ вже у 2016 році, коли Азербайджан використав їх під час зіткнень у Нагірному Карабаху. Тоді один Harop влучив в автобус з вірменськими військовими, при цьому 7 з них загинули. Вірменія дипломатичними каналами висловила свій протест Ізраїлю у зв’язку з поставками зброї до Азербайджану. Але Єреван протягом наступних 4-х років не зробив для себе жодних практичних висновків.
Найбільшим БПЛА від IAI, який придбав Баку, став Heron. Ще у березні 2012 року у азербайджанських ЗМІ з посиланням на дані SIPRI, що у 2011 році Азербайджан купив 5 таких БПЛА. Вони мають базуватися на авіабазі поблизу Баку. В середині 2017 року місцеві ЗМІ повідомили, що Азербайджан "тестує" БПЛА Heron-TP-XP (локальна назва Zerbe-5), тобто найбільша версія машин Heronow, що вперше стартувала у 2017 троці. Один такий дрон було показано під час параду перемоги і два – у березні 2021 року на навчаннях.
Чергова ізраїльська компанія, з якою Азербайджан підписав угоду про поставку дронів, стала Elbit Systems. У 2008 році там було замовлено дрони Hermes 450 (ймовірно, 10 машин). Натомість, у 2017 році Азербайджан повідомив, що має на озброєнні два БПЛА Hermes 900, які разом з дронами Heron залишаються найбільшими безпілотниками країни.
Пізніше Азербайджан замовив БПЛА Orbiter-1K (локальна назва Zerbe-1K), a також більший Orbiter-3. Крім того, тестувалась також наступна модель Orbiter-4. Хоча легкий Orbiter-1K/Zerbe-1K залишається найчисельнішим баражуючим боєприпасом в арсеналі Азербайджану, невдовзі Баку докупив її третій тип. 10 січня 2019 року під час показу озброєння і оснащення Прикордонної служби Азербайджануофіціально було показано також апарати Elbit Sky-Striker (a також Harop), одразу близько 20 одиниць. Таким чином, Азербайджан став першим підтвердженим і відомим користувачем цієї системи.
Брак точних даних щодо кількості придбаних машин SkyStriker, неофіційно йдеться про понад 200, що цілком ймовірно. Апарати, показані у січні 2019 року, мали бортові номери від щонайменше 063 дo 086. Під час бойових дій розбилися або були втрачені машини з номерами навіть за 100, зокрема, задокументовано втрату БПЛА SkyStriker з номером 179. Все свідчить про збереження наскрізної нумерації дронів.
На виставці ADEX-2018 в Баку на стенді AZAD Systems демонструвався восьмимоторний дрон Pegasus 120 з найбільшою стартовою масою 120 кг, як результат азербайджансько-ізраїльської співпраці. Повідомлялося про намір його ліцензійного виробництва на AZAD Systems – протокол про наміри щодо цього підписали 11 липня 2018 року. Втім, подальша доля цієї програми невідома. Адже Obecnie Aeronautics у своїй оферті вже не має дрона Pegasus 120. Наприкінці лютого 2019 року державна компанія Rafael Advanced Defense Systems придбала компанію Aeronautics за суму, еквівалентну 235 млн доларів. До того часу Rafael постачав до Азербайджану протитанкові ракети Spike ER i NLOS.
Однак не для кожної ізраїльської компанії Азербайджан виявлявся таким собі Ельдорадо. У квітні 2016 року вірмени показали "збитий" тактичний безпілотник ThunderB, який, скоріше за все, насправді зазнав аварії внаслідок технічної проблеми. Дрони ThunderB виготовляє приватна ізраїльська компанія BlueBird Aero Systems (24 вересня 2020 року 50% її активів придбала Israel Aerospace Industries). Показаний вірменами дрон мав номер 205. Ніколи більше Азербайджан не демонстрував машин цього типу. Натомість, Вірменія знову показала той самий дрон з номером 205 ще влітку 2020 року в якості трофею. То ж, можливо, випадок 2016 року був наслідком іншого невдалого показу для потенційного клієнта?
Читайте також: Зброя Росії на Донбасі: стало відомо, що тестує армія РФ на сході України (фото та ТТХ)