У відкритому доступі з’явились фотографії з першої публічної демонстрації китайського ударного гелікоптера під умовним індексом Z-21, ймовірно створеного на базі китайського багатоцільового гелікоптера Z-20, клону американського Black Hawk.
В елементах конструкції "засвіченого" Z-21 можна побачити сліди концепції американського AH-64 Apache. Однак при більш детальному аналізі новий китайський Z-21 наділений скоріше рисами російського ударного вертольоту Ми-28. Про це пише портал The Drive.
Читайте також: На Заході вважають, що у 2025 році в армії РФ закінчиться ствольна артилерія
Як випливає із тексту цієї публікації, дані про китайську програму Z-21 є поки що фрагментарними, але певне уявлення скласти вони все ж дозволяють. Зокрема, що перший політ дослідного екземпляра Z-21 відбувся ще в січні 2024 року. Зараз дослідний "борт" ще не має встановленого озброєння, однак на випробуваннях він уже літає не тільки із спеціальною вимірювальними пристроями, але й із апаратурою захисту від зенітних ракет також.
Вцілому в Z-21 не просто "прочитуються" риси конструкції багатоцільового Z-20, наразі вже передбачається, що обидві ці машини матимуть однакову силову установку та деякі спільні елементи конструкції. Новий ударний Z-21 має стати більш потужним доповненням до основного ударного гелікоптера НВАК під назвою Z-10, серійне виробництво цього клону російського Ми-28 ймовірно стартує за 3 роки.
Цікаво, що в рамках своїх конструкторських робіт китайці виготовили спеціальну версію гелікоптера Z-20, яка могла виступити як своєрідна "літаюча лабораторія" для відпрацювання технологій по власному новому ударному вертольоту.
Сам факт початку випробувань Z-21 може свідчити зокрема і про те, що Китай зміг подолати технологічні бар'єри, необхідні для створення потужних турбовальних двигунів під важкі гелікоптери.
Бо, наприклад, той самий Z-10 як основний ударний гелікоптер НВАК має проблеми із силовою установкою під час роботи при високих температурних режимах. Що суттєво звужує не тільки нішу використання того самого Z-10 в строю китайської армії, але і його експортні перспективи також: за деякими даними, Пакистан все ж відмовився брати цей вертоліт саме по причині описаних проблем.
На цьому фоні особливо доречним буде пригадати факт, що основний ударний вертоліт армії Китаю Z-10 зробили розробники рашистського Ка-52, мова про так званий "Проект 941". Оскільки і в даному випадку не виключено те, що КНР могла імпортувати частину необхідних технологій для створення свого Z-21, таки схожого в чомусь на російський Ми-28.
Читайте також: Чи можливо перетворити ФАБ-3000 на КАБ та який літак РФ її зможе підняти