xcounter
#

Китай використав цивільне судно як "аеродром" під розроблені в РФ вертольоти WZ-10

5427
Китайські WZ-10, ілюстративне фото від China Military
Китайські WZ-10, ілюстративне фото від China Military

Як у цій історії реалізована концепція "плавучого аеродрому", та які елементи тут виглядають незвичайними

ВМС НВАК під час чергових маневрів відпрацювали використання цивільного судна в якості "імпровізованого авіаносця", авіагрупу якого склали 10 ударних вертольотів типу WZ-10.

Відповідне фото уже з’явилось у соцмережах, і хоча про результативність такого застосування поки що повідомлень нема, тут привертає сам факт такої імпровізації.

Читайте також: Що взагалі відомо про САУ від КНДР, особливо якщо військові РФ почали їх освоювати

Такий задум сам по собі може виглядати раціональним: у відкритих джерелах по китайським ударним вертольотам WZ-10 заявляється лише показник практичної дальності польоту в 800 кілометрів, що наприклад може бути недостатнім у разі, якщо НВАК таки почне війну проти Республіки Китай, і цим гелікоптерам потрібно буде виконувати завдання безпосередньо над островом Тайвань.

Тим більш, що в даній історії Китай аж ніяк не перший, хто відпрацьовує концепцію з використанням цивільних суден як "імпровізованих авіаносців".

Тут можемо згадати приклад Великої Британії, яка під час Фолклендської війни використовувала контейнеровоз Atlantic Conveyor в ролі допоміжного корабля та "плавучого аеродрому" під літаки вертикального злету Harrier, і також – експерименти Радянського Союзу по базуванню штурмовиків вертикального злету Як-38 на контейнеровозах, які щоправда не завершились логічним успіхом.

Британський Atlantic Conveyor як імпровізований авіаносець, архівне фото з відкритих джерел

Однак у випадку Китаєм є як мінімум одна дивна деталь, і вона полягає ось у чому: в ролі "плавучого аеродрому" під вертольоти WZ-10 було використано спеціалізований транспорт для доставки суден меншого розміру (heavy lift ship), і це дивно саме в тому ракурсі, що такого класу транспорти є якраз рідкісними.

Крім того, використання контейнеровозів як імпровізованих "плавучих аеродромів" виглядало перевагою, бо судно такого класу мають простору палубу, яку можна використати для розміщення авіагрупи, та просторі трюмні приміщення для розміщення запасів палива та боєкомплекту. Чи можна отримати такі опції при використання heavy lift ship як "плавучого аеродрому" - питання цілком відкрите.

Китайський катараман-авіаносець під БПЛА, травень 2024 року

Цілком можливо, що ця історія з "імпровізованим авіаносцем" під вертольоти WZ-10 у самих китайців так і залишиться на рівні експериментальної розробки, як наприклад дивний катамаран-авіаносець під БПЛА, який секретно збудував Китай, і про який стало відомо у травні 2024 року.

Щодо самих вертольотів WZ-10 є така цікава деталь, про яку ми уже розповідали раніше – що ці гелікоптери для Китаю були створені взагалі в Росії у 1990-х роках, під індексом "Проект 941". Розробником тут виступило КБ "Камов", котре потім створило ударний Ка-52.

Рендер, який демонструє походження китайського WZ-10 від російського "Проект 941", зображення з відкритих джерел
Читайте також: Спочатку Китай купив у РФ проект гелікоптера Z-10, а тепер презентує його на експорт