УНа початку листопада в деяких ЗМІ поширилась заява жителя Тайваню (Республіка Китай) Тоні Ху, колишнього представника компанії Raytheon в цій країні, котрий заявив, що сам Тайвань у минулому році таки "непрямо передав" Україні певну кількість ракет до комплексів MIM-23 Hawk. При цьому заявлялось, що у Тайваню в запасі було до 900 зенітних ракет цього типу.
На цьому тлі у вівторок 12 листопада видання Forbes поширило публікацію, в якій взагалі було заявлене наступне формулювання – "Тайвань ймовірно переозброїв протиповітряну оборону України".
Читайте також: Росіяни на Курщині "засвітили" ЗРК "Тор" на КАМАЗі, який мав йти на експорт для Вірменії
У цій публікації згаданий вище Тоні Ху було названо взагалі "представником Пентагону", що є явно некоректним. І також – невідомо на основі яких даних було заявлено оцінку, що в підсумку з поправкою на можливу допомогу від Тайваню Україна начебто могла отримати аж 15 батарей ЗРК MIM-23 Hawk, що в свою чергу мало би стати дуже суттєвим зміцненням нашої протиповітряної оборони.
Від Defense Express особливо у цій історії підкреслимо, що тут важливо розподілити між собою неофіційні заяви, просто припущення і таки фактологічні оцінки, бо це будуть три різні роди інформації, які в даній історії треба "розсортувати" так.
Неофіційною заявою в даному випадку є слова згаданого вище Тоні Ху, який цілком ймовірно, що заявив цілком правдиву інформацію, тільки тут треба прислухатись до формулювання "непрямо передав Україні" (тобто ракети до MIM-23 Hawk). Як показує практика, формулювання про "непряму передачу" може означати, що вилучений ресурс міг бути відправлений не нашій країні напряму, а наприклад "третім державам", які раніше надавали нам відповідну допомогу.
Як ілюстрація – Іспанія заявляла, що дала ЗСУ дві батареї ЗРК Hawk на 6 пускових установок кожна; ймовірно, іспанці до них давали і запас ракет, який міг бути відновлений за рахунок "непрямої передачі" від Тайваню. Тим більш, що іспанська армія планує використовувати MIM-23 Hawk як мінімум до 2030 року, тому запит на додаткові ракети до цього ЗРК в іспанської сторони до США напевно виник.
Припущенням у цій історії можна назвати оцінку від Forbes про те, що "Тайвань ймовірно переозброїв протиповітряну оборону України". Тут цілком можна сперечатись щодо модальності твердження, особливо опираючись на наведений вище приклад, як в теорії могла би працювати "непряма передача" зенітних ракет від Тайваню.
А от явними помилками у фактах виглядає, що Тоні Ху назвали "представником Пентагону", і що наша країна могла отримати аж 15 батарей MIM-23 Hawk. Якщо в першому випадку суть помилки й так зрозуміла, то в другому випадку про 15 батарей "Хаук" не до кінця зрозуміло, звідки було взято цю цифру.
Читайте також: Куди поділись всі європейські ЗРК Roland, які б в Україні могли збивати "Шахеди" і не тільки