xcounter
#

Які саме носії "Калібрів" Росія може перевести із Чорного у Каспійське море

2657
Пуск ракети "Калибр" з ракетного корвета "Град Свияжск" Каспійської флотилії ВМФ РФ в 2017 році, фото з відкритих джерел
Пуск ракети "Калибр" з ракетного корвета "Град Свияжск" Каспійської флотилії ВМФ РФ в 2017 році, фото з відкритих джерел

Та як це може змінити характер ракетної загрози від рашистів для України

Сьогодні в одному із своїх звернень президент України Володимир Зеленський зазначив зокрема, що за доповідями наших розвідувальних структур після ефективних дій Сил оборони України в Чорному морі російські окупанти почали переводити в Каспійське море деякі свої кораблі, зокрема носії крилатих ракет "Калибр".

Ця новина виглядає одночасно позитивно та парадоксально. Бо так виходить, що російські окупанти тепер не впевнені в тому, що зможуть убезпечити свої кораблі навіть в районі Новоросійська. А до цього моменту вважалось, що більш ймовірним пунктом для відводу кораблів ЧФ РФ може бути база в Омчачирі на тимчасово окупованій території Грузії, але цей пункт базування на даний момент складно назвати готовим до розміщення плавскладу.

Читайте також: Виробництво САУ "Богдана" сягло 10 на місяць і далі буде більше
Зверху - Очамчира з кадрів зроблених дроном, знизу - Google Earth за жовтень 2022 року,

Якщо уже говорити про розміщення рашистських кораблів з "Калибрами" в Каспійське море, то тут треба шукати відповідь на два питання – 1) якого саме класу носії можуть перемістити, та 2) як це може змінити характер ракетної загрози для України.

По типам носіїв – можемо припустити, що тут мова йде можливе переведення на Каспій саме корветів проекту 21631 "Буян-М" під ракети "Калибр". У всякому випадку, це найбільш тип носіїв "Калібрів", під який росіяни мають відповідну інфраструктуру для розміщення в Каспійському морі, зокрема у військово-морській базі Каспійськ.

База РФ у Каспійську у 2015 та 2023 році

Найкрупнішими російськими кораблями на Каспії є сторожовики проекту 11661 "Гепард", із довжиною корпусу 102 метри, повним водозаміщенням 2200 тон та 5,6 метрів повної осадки. Але це суттєво менші габарити, аніж у фрегатів проекту 11356 як найбільш крупних носіїв ракет "Калибр" в Чорному морі – довжина корпусу в таких кораблів складає 115 метрів при повній осадці в 7,5 метрів, повне водозаміщення – 4035 тон.

Відповідно, варіант переводу на Каспій фрегатів проекту 11356 під "Калібри" слід виключити. Втім, як і варіант переводу туди і підводних човнів проекту 636.6 "Варшавянка", які також можуть бути носіями "Калібрів", мають довжину корпусу 73,8 метрів, повну осадку 6,2 метри та надводне водозаміщення 2350 тон (із такими габаритами є ризик просто сісти на мілину).

При цьому всьому слід зробити окрему поправку на те, що гарантована глибина Волго-Донського каналу (який використовується для переводу кораблів з Чорного в Каспійське море і навпаки) складає всього 4 метри, і там корабель крупніший за корвет просто фізично не зможе пройти.

Сторожовий корабель проекту 11661 "Гепард", ілюстративне фото з відкритих джерел

Якщо ж говорити саме про зміни в характері ракетної загрози від рашистів, то перевід певної частини носіїв "Калібрів" на Каспійське море, на жаль, принципово картину не змінює. Тут можемо пригадати ситуацію, коли рашисти в проміжку з кінця лютого до середини травня 2022 року для ракетних ударів по Україні й використовували також і корвети зі складу Каспійської флотилії.

Читайте також: Що це за "Фундамент-М", який знищено під час удару по аеродрому в Джанкої