Наприкінці січня 2024 року з’явилось повідомлення про те, що Австралія почала різати MRH90 Taipan, а тепер Airbus просить з них запчастини. Ця новина з’явилась якраз на тлі скандалу, що Австралія під різними приводами відмовилась передавати ці гелікоптери Україні, навіть попри публічно озвучений запит.
При цьому фігурували такі ввідні дані: навіть якщо самі австралійці вирішили "пустити під ніж" усі наявні MRH90 Taipan, які є місцевою локалізацією NH90, із цих вертольотів можна було б вилучити найбільш критичні комплектуючі для підтримки інших машин на світовому ринку; при цьому мова була про порядка кількох тисяч одиниць комплектуючих.
Читайте також: Над Сирією "засвітився" один із чотирьох розвідувальних Ан-30, досі наявних у РФ

Про які саме елементи була мова, можна побачити на інфографіці вище. Але при цьому всьому лишалось відкритим питання все ж про те, коли насправді Австралія почала домовлятись із Airbus про можливий викуп комплектуючих з MRH90 Taipan, і чи не було це фактичною причиною відмови передати ці вертольоти нашій країні.
Окремо специфічною тут виглядала деталь про те, що за рахунок елементів з утилізованих "Тайпанів" виробник NH90 збирався рятувати репутацію цих гелікоптерів, особливо після того, як від цих машин вирішили відмовитись у Швеції та Норвегії.
Тепер ця історія отримала свій розвиток за понад півроку після свого початку. Як зараз пише агентство Janes, на даний момент концерн NHI, котрий є виробником NH90, уже отримав від австралійської сторони 300 із 4000 викуплених комплектуючих до MRH-90 Taipan, перші поставки відбулись протягом вересня 2024 року.

В коментарі для цього агентства глава концерну NHI Аксель Алоччіо визнав, що демонтовані з австралійських вертольотів запчастини уже "використовуються в широкій програмі підтримки" NH90, при цьому вони продаються за зниженою ціною. Мовляв, таким чином вдалось вирішити проблему нестачі комплектуючих до NH90.
Окремо показовим такий формат технічної підтримки виглядає на тлі попередніх повідомлень про те, що NH90 вважався проблемним, але тепер є потенційні замовлення аж до 100 таких вертольотів, котрі можуть бути фіналізовані протягом 18 місяців, зокрема за рахунок замовлень від країн Близького Сходу.
Однак на цьому тлі все рівно лишається відкритим питання, навіть якщо воно має уже ретроспективний характер - чи не було б вигідніше таки передати України за публічним запитом ці самі MRH-90 Taipan, і таким чином створити нову можливість для розвитку та отримання нових замовлень для того ж концерну NHI.
Читайте також: Франція вивела на випробування новітній фрегат Amiral Ronarc'h, перший у серії FDI: чим він особливий