За підсумками засідання у форматі "Рамштайн" 12 лютого 2025 року Велика Британія оголосила зокрема про те, що до весни 2025 року дасть ЗСУ пакет допомоги, в якому будуть "50 захищених та броньованих машин, зокрема Т-72".
От якраз на цьому моменті, тобто по Т-72 виникає особлива інтрига, і тут справа не тільки в можливій кількості машин, але й і взагалі – звідки британці могли взяти танки цього типу для допомоги нашому війську, і в кого взагалі в Європі могли залишитись такі ОБТ радянського зразка.
Читайте також: Як насправді виглядає таємний ЗРК Gravehawk зроблений для України і це не те що всі думали
Для початку слід конкретизувати, що в публічних джерелах відсутні дані про те, щоб Велика Британія раніше купувала Т-72 у вагомих кількостях для своїх потреб; в експозиції танкового музею в Бовінгтоні є два танки цього типу, один із яких експонується лише статично.
Також варто уточнити, що спільна ініціатива від США та Нідерландів по відновленню та модернізації загалом 90 танків Т-72EA на потужностях чеської Excalibur Army – це окрема історія, в якій британці не фігурують. І по цій історії також за підсумками нещодавнього "Рамштайну" проходила новина про те, що останні із передбачених 90 Т-72ЕА у найближчий час мають бути нарешті передані ЗСУ.
Тому базова гіпотеза, яка тут виникає – певну кількість Т-72 для ЗСУ Велика Британія могла "відкопати" або у фондах тієї ж чеської Excalibur Army, або ж у сховищах інших східноєвропейських країн, наприклад Румунії.

Якщо відштовхуватись від даних The Military Balance 2024, то наочно побачимо, що навіть на початок минулого року кількість наявних Т-72 та країн-операторів у Європі була вкрай обмеженою, відповідно – і можливості "ділитись" танками стандарту "Варшавського договору" були вкрай обмеженими також.
Наприклад, Польща за даними цього довідника тепер взагалі не має Т-72 в своєму розпорядженні, Болгарія - орієнтовно 90 Т-72М1/М2 (технічний стан неясний), Чехія - 30 T-72M4CZ (але ця країна й так віддала нам 62 свої танки та ще 136 танків Т-72АЕ відновила на своїх потужностях), Угорщина - 44 Т-72, Словаччина - 30 Т-72М (однак останні дві країни військову допомогу нашій країні не надають).
На цьому тлі якраз й виникає гіпотеза про те, що для нового пакету допомоги ЗСУ британці могли взяти Т-72 скоріше зі складів зберігання десь у Східній Європі.
Тим більш, є й такий момент: за деякими даними, на лютий 2022 року Румунія мала на зберіганні до 30 Т-72, що були зняті з озброєння у 2000-хх роках, поточний статус цих машин неясний; тому в підсумку не варто виключати, що ці танки в підсумку таки могли бути використані для оборонної підтримки України.

Читайте також: Британці мають аж настільки багато "зайвих" кораблів, що тепер хочуть продати Чилі свій фрегат