Уряд Нідерландів офіційно повідомив про направлення чергового траншу допомоги Україні озброєнням. За ним 87 млн євро піде на закупівлю артилерійських снарядів, 25 млн євро - у Міжнародний фонд України (IFU) на закупівлю обладнання й ще 10 млн євро на посилення кіберзахисту.
Відносно допомоги цієї країни, то виділення одразу 87 млн євро на снаряди є доволі вагомим внеском, бо до цього Нідерланди направили на ці цілі 130 млн євро. А загалом на 2024 рік уряд країни заклав на підтримку Україні 2 млрд євро.
Читайте також: РФ перенацілила Shahed-и на інші цілі: одна з можливих причин - зміна бойової частини
Для розуміння масштабів допомоги, необхідно перевести гроші у самі боєприпаси, наприклад, 155-мм снаряди. Якщо взяти останню відому закупівлю у ЄС, то наприкінці січня цього року НАТО через власну агенцію із закупівель (NATO Support and Procurement Agency - NSPA) законтрактувало понад 220 тисяч снарядів за 1,2 млрд доларів. Тобто приблизно по 5,5 тисяч доларів за один 155-мм боєприпас, або по поточному курсу, по 5 тисяч євро.
Таким чином за 87 млн євро за таким цінником можливо придбати 17,4 тисячі 155-мм боєприпасів. Водночас згадування ціни рівня 2021 року на той самий снаряд близько 1,5 тисячі євро, що б дозволило за ті самі кошти купити 58 тисяч 155-мм боєприпасів, наразі є лише фантомним болем.
Також поки немає жодних ознак того, що боєприпаси можуть почати стрімко дешевшати, бо наразі зброярі знаходяться лише на етапі розширення виробничих потужностей.
Наприклад, у Європі цим активно займається Rheinmetall, який ще у 2022 році придбав потужного іспанського виробника Expal, оголосив про плани побудувати у Румунії виробництво порохів, а в Угорщині - вибухівки. А зараз йде далі та оголосив про створення нового виробництва боєприпасів вже безпосередньо у Німеччини.
Читайте також: Рашистам примарився румунський F-16C, який вдарив по окупантам на Херсонщині