xcounter
#

155 мм снаряди по 5,5 тисяч доларів стали реальністю: НАТО замовило 220 тисяч боєприпасів

2782
155 мм снаряди по 5,5 тисяч доларів стали реальністю: НАТО замовило 220 тисяч боєприпасів

З 2021 року 155-мм артилерійський боєприпас здорожчав майже у 4 рази

Галопування цін на озброєння не зупиняється й черговим прикладом цього стало замовлення НАТО на артилерійські 155-мм боєприпаси. Відповідно до опублікованого повідомлення, сьогодні, 23 січня, Альянс через власну агенцію із закупівель (NATO Support and Procurement Agency - NSPA) законтрактував понад 220 тисяч снарядів за 1,2 млрд доларів.

Тобто один 155-мм боєприпас за цією угодою обійдеться у 5,45 тисячі доларів. І це майже вдвічі дорожче, ніж було у грудні 2022 року, коли німецький Rheinmetall оголосив про укладання угоди на виробництво снарядів за ціною у 3,3 тисячі євро.

Читайте також: Як Китай дає Росії верстати для виробництва зброї, і що це означає

А вже тоді ця ціна виглядала значною, бо станом на 2021 рік орієнтовна вартість 155-мм боєприпасу складала близько 1,5 тисячі доларів. Але теперішні реалії здороження ціни на той самий артилерійський 155-мм боєприпас - у 3,6 раза за два роки.

155 снаряд

При цьому мова не йде про форсоване постачання чи створення нового виробництва. Бо контракт буде виконувати французький Nexter, який є одним з основних європейських виробників боєприпасів, а також німецький Junghans Microtec, який спеціалізується на підривачах. А строк його виконання - від 24 до 36 місяців.

На фоні цього існує ще одна доволі негативна тенденція. Справа в тому, що з такими цінами ЗСУ, скоріш за все, у будь-якому випадку будуть отримувати менше снарядів ніж навіть планувалось. У ролі прикладу можливо взяти взяти відомий план Європейського союзу поставити Україні 1 млн боєприпасів до березня 2024 року, який передбачав передачу не лише снарядів із запасів, а й закупівлю.

На цей 1 млн боєприпасів у квітні минулого року було заплановано витратити 1 млрд євро. Відомо, що орієнтовно 30% з них були із запасів й припустимо, що їх вартість була визначена "нульовою". Тоді виходить, що у ЄС брали орієнтовну ціну у вигляді 1,4 тисячі євро за один боєприпас. Тобто на рівні контрактів навіть не 2022, а 2021 року.

Але тепер за ті самі кошти можливо замовити у чотири рази менше тих самих 155-мм снарядів. І це виключно через їх дефіцит, який викликав галопування цін на них, разом із вартістю всіх основних компонентів боєприпасів, починаючи з порохів та вибухівки.

Й на жаль, поки доволі складно розгледіти інші варіанти вирішення ситуації, бо європейська оборонна промисловість, яка в абсолютній більшості випадків є приватною, підкорюється ринковій економіці.

Читайте також: ЦАХАЛ поставив на Merkava MkIII "мангали" та гумові накладки проти дронів та мін