Танк Т-64 на найближчі десятиліття залишиться основним бойовим танком ЗСУ. Цю бойову машину почали накреслювати ще у 60-х роках минулого сторіччя та постійно модернізують. А останній проект під шифром "Краб" має дозволити тримати ці танки у строю до 2045 року.
Проте у кожної бойової техніки є певні межі модернізації, після чого настає момент, коли реальна ефективність наближається до нуля.
Читайте також: Фіни удосконалили мінометну систему Patria Nemo: швидкий та ефективний вогонь без зупинок (відео)
Саме про ці підводні камені Defense Express поспілкувався з Андрієм Богачем, екс-вченим секретарем Харківського конструкторського бюро з машинобудування ім. Морозова.
"Головна тенденція сьогодення - це модернізація основного бойового танка ЗСУ - Т-64. Це питання комплексне і вимагає брати у розрахунок деякі фактори. За час свого існування цей танк вже пройшов декілька модифікацій: Т-64А, Т-64Б, Т-64БВ та БМ "Булат".
Зараз розглядається черговий етап підвищення характеристик танка [проект "Краб" - ред.]. Мова йде про комплексне підвищення: захист, вогнева потужність, рухомість.
Необхідно враховувати декілька факторів. В першу чергу, кожна модернізація призводить до збільшення ваги машини.
Якщо подивитися на минулі етапи, то кожен з них призводив до збільшення маси, в середньому, на 1-2 тонни. Якщо взяти Т-64А, то це 38 тонн, Т-64Б - 39 тонн, Т-64БВ - 42,5 тонни, Т-64БМ "Булат" - 45 тонн. Водночас ходова частина, корпус, конструктив башти та ключові елементи залишались незмінними. Бо вся мета модернізації якраз і полягає в тому, щоб мінімальним втручанням у конструкцію та мінімальними витратами збільшити характеристики.
Важливими факторами також є можливість розміщення всіх оновлених приладів в існуючому об’ємі машини, а також питання ваги. Бо, якщо не контролювати питання маси і встановлювати на танк все, що заманеться, без глибокого аналізу, то є шанс отримати комплексне зменшення характеристик. І це поставить хрест на всій програмі модернізації.
Висока вага танка, разом із незмінною ходовою частиною, з опорною поверхнею гусениць, все це призведе до того, що танк втратить можливість пересуватися по важкому ґрунту. Простою мовою, він буде застрягати під час розпутниці, на пісках та у снігу. Саме там, де танк має демонструвати кращу прохідність у порівнянні із колісною технікою. Якщо говорити про певну межу для Т-64, то вона знаходиться на рівні 47 тонн.
Ще одна складність із модернізацією Т-64 полягає у тому, що оновлення прицільного комплексу, системи управління вогнем, радіоелектронного оснащення та бортової апаратури має відбуватись в об’ємі литої башти Т-64.
Цей об’єм був розрахований на оснащення на рівні 80-х років минулого сторіччя. Тому задача конструкторів і полягає у тому, щоб розташувати всі нові системи у цьому просторі. Це задача складна, проте ХКБМ, я впевнений зможе її вирішити.
Водночас встановити башту, наприклад від Т-80УД чи Т-84 на Т-64 не вийде. Те що, на перший погляд, бачиться легким рішенням, на практиці важко реалізується.
Наприклад, башта для Т-80УД спроектована саме під шасі Т-80УД. Вона має більший габарит, більшу масу, більший посадковий діаметр. Відповідно, якщо її встановлювати на Т-64, то ширини цієї машини не вистачить. Якщо навіть гіпотетично збільшити діаметр погону башти, то питання її ваги все одно залишиться".
Додамо, що Defense Express вже зібрав докупи всі публічні та відкриті подробиці проекту "Краб" та сформував орієнтовний вигляд нової модернізації Т-64.
Читайте також: Армія США терміново захистила танки M1 Abrams комплексом активного захисту Trophy