В РФ відбулись випробувальні стрільби нового протикорабельного ракетного комплексу "Рубеж-МЭ". Відповідні кадри оприлюднив російський ресурс "Звезда".
Читайте також: Білорусь готується до перших пусків ракет "Полонез" на 300 км, у Польщі емоційно оцінюють ризики
Головна особливість "Рубеж-МЭ" - на одному восьмовісному шасі "КамАЗ-6560" установлені одразу і пускова установка на чотири протикорабельні ракети Х-35У та загоризонтна РЛС "Монолит-Б" (заявлена дальність виявлення цілі – до 100 км в "активному" режимі, та до 450 км в "пасивному" режимі).
Тобто – на базі однієї і тієї ж машини виконується наведення та стрільба ракетами Х-35У, при тому що обслуга складає лише дві особи. Передбачається, що комплекси "Рубеж-МЭ" діятимуть в складі дивізіонів, кожен із яких складатиметься із восьми таких машин.
Ракетою Х-35У також оснащений російський протикорабельний комплекс "Бал", але там пускова установка на вісім ПКР і апаратура управління вогнем рознесені на дві різні машини. При цьому дивізіон комплексу "Бал" налічує до чотирьох машин із пусковими установками протикорабельних ракет, до чотирьох транспортно-перевантажувальних машин та до двох рухомих КП.
Вперше публічна презентація комплексу "Рубеж-МЭ" в РФ відбулась у липні 2019 року, під час форуму "Международный военно-морской салон" в Санкт-Петербурзі.
Розробник цієї системи – концерн "Моринформсистема-Агат" – заявив, що почав роботи по цьому комплексу в "ініціативному порядку", і що серед можливих покупців цієї системи розглядається як і Міноборони РФ, так і "експортні покупці".
Комплекс "Рубеж-МЭ" можна вважати розвитком концепції "матрьошки по-флотськи", або ж "контейнерної" ракетної системи Club-K - коли на одну плафтформу-контейнер установлюється одночасно і пускова установка на чотири ракети Х-35У чи "Калибр", і системи наведення ракет на ціль, і навіть – автономні джерела живлення.
Назва "Рубеж-МЭ" - натякає і на те, що росіяни бачать цю систему "реінкарнацією" радянського протикорабельного комплексу "Рубеж".
Справді, радянський "Рубеж" теж поєднував на одній платформі – восьми-вісному шасі МАЗ-543 - автономну енергосистему для живлення, пускову установку на дві ракети П-15М із дальністю стрільби до 80 км, та кабіну управління із радіолокатором 3Ц51 "Гарпун" із дальністю виявлення до 100 кілометрів.
У липні 2020 року радянський "Рубеж" став "героєм соцмереж" "завдяки" відео, де підрозділи лівійського фельдмаршала Хафтара, лояльного Кремлю, провели вкрай невдалу стрільбу цим комплексом.
Чому розробник комплексу, концерн "Моринформсистема-Агат", "цілиться" на експортного покупця – цілком зрозуміло. Позиції РФ на світовому ринку протикорабельних систем слабкішають.
Наприклад - Індонезія спочатку в 2019 році заявляла намір придбати протикорабельні ракети російсько-індійської розробки BrahMos, а по факту – в кінці 2020 року підписала меморандум із українським ДККБ "Луч", який передбачає зокрема поставку "Нептунів". Або ж – із-за проблем із РЛС та системами управління вогнем В’єтнам на початку 2021 року був вимушений зняти російські ПКР Х-35 із своїх двох корветів класу Pohang.
Але експортні перспективи для "Рубеж-МЭ" гублять самі росіяни своїм "маркетингом".
Почнімо з того, що "країни із протяжною береговою лінією, яким треба оборонятись від переважаючого флоту противника" - це в першу чергу ті країни, яким самим потрібно оборонятись від Кремля. І на такий випадок уже є відпрацьоване рішення – протикорабельна ракета NSM, котру уже взяли на озброєння не лише наші сусіди Польща і Румунія, але й також Малайзія.
"Медвежу послугу" зробив і той же ресурс "Звезда": його автори "засвітили", що сам російський ВМФ використовує "Бал" з ракетами Х-35У не як самодостатній комплекс, а як частину ешелонованої системи ураження, включно із комплексами "Бастион".
Проти одного есмінця США окупаційні війська РФ вивели одразу чотири пускові установки на вісім ракет "Яхонт" та дві ПУ на вісім ракет Х-35У, і це аж ніяк не в’яжеться із пропагандистським "мультиком", зображеним на початку випуску, де "рій" із восьми Х-35 легко й невимушено уражає з’єднання із трьох кораблів. Усі ці моменти відображені буквально на перших трьох хвилинах цього відео:
Дивізіон "Рубеж-МЭ" має удвічі меншу "масу залпу", аніж той же "Бал". А чим закінчуються історії, коли Кремль продає на експорт свої ракетні комплекси із "урізаними" можливостями, світ уже міг переконатись на прикладі хронічних невдач вірменських "Искандер-Э".
Цілком ймовірно, що реальними покупцями "Рубеж-МЭ", у випадку повністю успішних випробувань, стануть або давні й лояльні покупці на кшалт того ж В’єтнаму, що має власну ліцензійну копію Х-35 – КСТ-15. Або ж – "маріонеткові режими" Кремля із "сірої зони" міжнародного порядку, на кшалт того ж угрупування фельдмаршала Хафтара у Лівії.
Втім, творцям українського "Нептуна" варто звернути увагу на технологічну особливість, яку росіяни заклали у свій "Рубеж-МЭ", тобто – поєднання пускових установок та апаратури управлінням вогнем на одному шасі.
Якщо машина із пусковими установки, або ж усі машини із складу комплексу будуть справді переставлені на імпортне шасі Tatra, це може суттєво підвищити ринкову вартість "Нептуна", і відповідно – звузити експортні перспективи для нашого комплексу. Тому - є сенс працювати над "мінімізацією габаритів" при розробці нових версій українського протикорабельного комплексу "Нептун".
Читайте також: В Росії вже почали шукати захист від українського ОТРК "Сапсан"