xcounter
#

Чи реально для НАТО виконати вимогу Трампа по оборонних витратах і яка зараз із цим ситуація

2426
Всі фото - NATO
Всі фото - NATO

Поки що не всі країни сягнули погоджених раніше оборонних витрат у 2% від ВВП, а тепер йдеться про щонайменше 3,5%

Витрати на оборону для країн-членів НАТО часом буває болючою темою - бо навіть попри прийнятий показник у мінімум 2% від ВВП станом на сьогодні не всі країни Альянсу сягнули цієї норми, водночас нещодавно у західних ЗМІ з’явилася новина про те, що новообраний президент США Дональд Трамп вимагатиме від країн-членів НАТО значного збільшення витрат на оборону - аж до 5%.

Але цілком ймовірно, як пише видання Financial Times з посиланням на власні джерела, спершу все ж таки йтиметься про менший мінімальний показник у 3,5% від ВВП, що станом на сьогодні дійсно виглядає більш реалістичним показником - відзначається, що ця тема буде актуальною зокрема на саміті НАТО у Гаазі наступного року, який проходитиме у червні.

Читайте також: Артилеристи з НАТО тренувались у Фінляндії воювати проти РФ та отримали "сюрпризи"

Загалом Трамп вже не вперше говорить про витрату на оборону в контексті НАТО і неодноразово погрожував, що Сполучені Штати можуть вийти з Альянсу, якщо інші країни будуть ігнорувати вимогу збільшити витрати на оборону.

З огляду на це все, виникає питання, а наскільки реально загалом у стислі терміни виконати вимогу збільшити витрати щонайменше до 3,5% від ВВП з огляду на те, що поки що не всі країни подолали мінімальний поріг у 2%, якщо зважати на офіційну статистику, яка є у НАТО станом на червень цього року. А картина там виглядає наступним чином:

Тож виходить, що такі країни, як Іспанія, Словаччина, Люксембург, Бельгія, Канада, Італія, Португалія та Хорватія станом на 2024 рік так і не досягли встановленої у 2%, нагадаємо, була погоджена ще у 2014 році. Причому у більшості випадків, окрім Люксембургу, спостерігаємо незначне зростання витрат відносно до відсотків від ВВП.

Далі йде низка країн, які подолали позначку у 2%, причому десь понад половина країн показали дійсно значне зростання у порівнянні з "базовими" показниками.

Якщо ж говорити про першу п’ятірку, то передусім варто виділити країни Балтії, а саме Естонію та Латвію (сюди ж можна записати та Латвію, яка опинилася шостою у переліку), які станом на 2024 рік показали значне зростання і наразі демонструють показники у 3,43% та 3,15%.

Щодо інших країн першої п’ятірки, то окремо також варто виділити Грецію, яка ще у 2014 році мала показник у понад 2%, а станом на 2024 рік - 3,08%.

А от, наприклад, ті ж Сполучені Штати, які в особі Трампа є ініціатором зростання витрат на оборону, єдині у топ-п’ятірці (та й загалом одні з двох у рейтингу) у порівнянні з 2014 роком демонструють не зростання, а падіння витрат у відсотках до ВВП - якщо у 2014 році це було понад 3,5%, то станом на сьогодні - 3,43%. Хоча також варто відзначити, що за першого президенства Трампа спостерігалося зростання цього показника.

Зрештою, чи не найбільший стрибок та найкращі показники демонструє Польща, яка найближче всього підібралася до показника у 5% і сьогодні виділяє на оборону 4,12% ВВП, а у 2025 бюджет на оборону цієї країни має сягнути рекордних 42 млрд доларів або ж 4,7% ВВП.

Повертаючись до озвученої вимоги Трампа у 3,5%, яка, втім, ще буде обговорюватися, то можна зробити обережне припущення, що лише якась частина країн Альянсу у короткостроковій перспективі зможе вийти на такі показники, а якщо ж говорити про 5% - то це взагалі надскладне завдання. З урахуванням, що для такого досить різкого кроку треба як політична воля тих чи інших країн, так і значні фінансові вливання в оборонні бюджети.

Читайте також: Трамп залишається без нового президентського Air Force One, але літаки все одно мали "російський слід"