Замовлення 20 патрульних катерів для МВС за 136,5 млн євро остаточно отримало не тільки "зелене світло", а і кошти. Кабінет Міністрів України погодив отримання кредиту на 116 млн євро для закупівлі МВС патрульних катерів у Франції, відповідно до міжнародного договору від 19 листопада 2019 року.
Відповідно до рішення, 76 млн євро кредиту (під 1,4% річних) будуть отримані від французького експортного агентства Bpifrance Assurance Export, а ще 40 (під 0,38% річних) - у якості прямої позики від казначейства Франції, повідомив Кабмін, додавши що строк погашення кредитів - не перевищує 10 років.
Читайте також: Стала відома ціна турецького корвета Ada для України та інші подробиці посилення ВМС України
Решта, тобто 20,5 млн євро, скоріш за все, підуть з державного бюджету.
За ці кошти МВС України має через три роки отримати 20 патрульних катерів на базі проекту FPB 98 MKI від OCEA. З них п’ять мають побудувати в Україні на потужностях приватного "Нібулону".
Ці 32-метрові катери мають прийти зі штатним спостережним оснащенням та без озброєння. Тому їх оснастять вітчизняною зброєю. Лише після цього вони посилять Держприкордонслужбу, яка входить у структуру Міністерства внутрішніх справ.
Розуміючи важливість морської охорони ДПСУ, яка має здійснювати контроль за плаванням суден і військових кораблів у територіальних водах України, а також застарілість її матеріальної частини, Defense Express все ж таки вирішив порівняти ці витрати з іншими напрямами посилення обороноздатності країни.
Наприклад, за 136,5 млн євро, а це приблизно 160 млн доларів, можливо було придбати 12 розвідувально-ударних дронів Bayraktar TB2 із 6 станціями керування та півтисячі високоточних MAM-L. Принаймні за 69 млн доларів у 2018 році була закуплена вдвічі менша кількість.
Зазначимо, що у 2021 році Міноборони все ж таки запланувала витрати на додаткові Bayraktar TB2, проте поки оцінити їхню кількість можливо лише приблизно: 4-9 дронів та 2-3 станції управління.
Також, враховуючи вартість нового БТР-4 на рівні 1,2 млн доларів за одиницю для національного замовника, то за ці кошти можливо було замовити 133 БТР-4. А це вже повноцінний бригадний комплект.
Зрештою, якщо продовжувати згадувати бронетехніку, то за 160 млн доларів можливо було б замовити щонайменше три десятки танків "Оплот". Це з урахуванням його експортної ціни. Але це виключно гіпотетичний варіант, бо роботи над його імпортозаміщенням за програмою "Бастіон" будуть завершені лише на рівні 2023 року.
Водночас ДККБ "Луч" заявило, що для створення вітчизняного ЗРК середньої дальності необхідні витрати у межах 30-50 млн доларів та 2,5 роки. А свого часу КБ "Південне" просило для завершення проекту вітчизняного ОТРК "Сапсан" 150 млн.
Звісно, навряд чи уряд Франції так завзято кредитував би замовлення не власного озброєння, а тим паче українські розробки. Проте, у будь-якому випадку, витрати будуть нести громадяни України своїми податками. Як і за 55 вертольотів Airbus для МВС за 551 мільйонів євро.
Дивіться також: У Одесу зайшла протимінна група НАТО SNMCMG2 (фото)