xcounter
#

Спочатку РФ списала катер "Шуя" під П-15М, а тепер повертає назад після потоплення "Ивановца"

6522
Ракетний катер "Шуя", архівне фото з відкритих джерел
Ракетний катер "Шуя", архівне фото з відкритих джерел

Які характеристики має цей корабель, і за якою логікою росіяни могли вирішити повернути його в стрій

Російські окупанти пішли на парадоксальний крок, а саме – вирішили повернути в док на ремонт один із своїх ракетних катерів ЧФ РФ, який вони взагалі-то списали і готували до утилізації. Ворог пішов на цей крок, щоб хоч якось компенсувати втрату ракетного катера "Ивановец", котрий 4 лютого 2024 року був потоплений морськими дронами Головного управління розвідки.

На перший погляд, такий крок росіян в чомусь може виглядати й логічним, бо виходить, що після потоплення "Ивановца" Чорноморський флот РФ має лише два ракетні катери. Але з іншої сторони, тут варто поцікавитись, а що саме за корабель окупанти спочатку списали, а потім передумалий тепер повертають назад.

Читайте також: Третій Patriot від Німеччини прибув до України: скільки часу пішло на отримання і скільки ще "у дорозі"

В своєму коментарі речник ВМСУ Плетенчук не став уточнювати, про який ракетний катер власне була мова.

Якщо самостійно попрацювати із відкритими джерелами, то можна прийти до висновку, що тут йдеться про ракетний катер Р-71 "Шуя" проекту 12417 "Молния-1", подібний за проектом до "Ивановца" (12411 "Молния"). Але там проблема в тому, яке озброєння мав цей катер "Шуя", і чому росіяни спочатку без вагань в 2023 році цей корабель списали.

Річ у тім, що "Шуя" був останнім катером в складі ЧФ РФ, який був озброєний морально застарілими протикорабельними ракетами П-15М "Термит" (чотири пускові установки, максимальна дальність стрільби – до 80 кілометрів), в той час як потоплений "Ивановец" був озброєний надзвуковими ПКР типу П-270 "Москит" (з максимальною дальністю стрільби від 90 до 250 кілометрів).

Ракетний катер "Шуя", архівне фото з відкритих джерел

Як пишуть самі росіяни, катер "Шуя" до певного часу був корисний ЧФ РФ як плавуча пускова П-15М "Термит", котрі в свою чергу використовувались як ракети-мішень під час різного роду навчань. Крім того, в 2021 році "Шуя" використовувалась як платформа для випробувань морського варіанту комплексу "Панцирь".

Тут варто ще співставити і те, що катер "Шуя" був введений у стрій ще в 1985 році, а потоплений "Ивановец" - уже в 1989 році, тобто на 4 роки пізніше. Крім того, навіть якщо обидва кораблі формально належать до подібних проектів, різниця в "основному калібрі" озброєння, тобто типі протикорабельних ракет – доволі вагома.

Пуск ПКР П-270 "Москит" із ракетного катера "Ивановец", липень 2023 року, стоп-кадр з пропагандистського відео

Але можливо, російські окупанти тут пішли по логіці, що поповнити втрати у корабельно-катерному складі треба будь-якою ціною, особливо коли виробництво нових кораблів ускладнене. Тому на цьому тлі варіант повернення у стрій катера зі строком служби ще з 1985 року та з ПКР П-15М "Термит" міг виглядати не найгіршим у поточній ситуації.

Раніше Defense Express писав про те, що у РФ й досі не спустили на воду "Адмирала Исакова", який заклали ще у 2013 році.

Три ракетні катери Чорноморського флоту РФ стоять в Карантинній бухті Севастополя, фото – "Крым.Реалии", дата публікації - 13 травня 2022 року

Читайте також: Пакистан інтегрував під JF-17 дозвукову КР, яка підозріло схожа на Storm Shadow або SCALP-EG