Вранці 21 жовтня 2024 року Головне управління розвідки Міноборони України повідомило про епізод, який трапився із пілотом стратегічного бомбардувальника Ту-22М3 Дмітрієм Голєнковим, воєнним злочинцем на посаді начальника штабу ескадрильї – його знайшли у яблуневому саду з множинними травмами голови, завданими ймовірно молотком.
Ліквідований пілот стратегічної авіації "ВКС РФ" був відповідальний зокрема за удари по ТРЦ в Кременчуку 27 червня 2022 року та по житловому будинку в Дніпрі 14 січня 2023 року. Тому цю подію можна вважати важливим прецедентом.
Читайте також: Які цифри є по ресурсу Ту-95МС, і що це говорить про можливості РФ
На цьому тлі логічним буде поставити питання про те, наскільки багато пілотів стратегічної авіації може бути в РФ, і наскільки легким виглядає завдання їх "дістати".
Орієнтовні підрахунки з відкритих джерел можуть показати наступну картину. Якщо опиратись на The Military Balance 2024, то на початок цього року в розпорядженні рашистів був такий флот стратегічної авіації:
- 13 бомбардувальників Ту-160 – по 4 особи екіпажу;
- 56 бомбардувальників Ту-95МС – по 7 осіб екіпажу;
- 57 бомбардувальників Ту-22М3 – по 4 особи екіпажу;
- 24 літаки МиГ-31К носії ракет "Кинжал" (вказано як орієнтовний показник) - по 2 особи екіпажу.
Сумарно виходить цифра в 52 пілоти на Ту-160, 392 (280) пілоти на Ту-95МС, 228 (160) пілотів на Ту-22М3 та орієнтовно 48 пілотів на МиГ-31К, загалом виходить цифра в 720 осіб льотного складу стратегічної авіації "ВКС РФ". Водночас, слід підкреслити - це підрахунок мінімально необхідної кількості льотного персоналу, із розрахунку "на один літак - один екіпаж", водночас на практиці на один літак може бути кілька екіпажів.
Можна також зробити поправку і на те, що Міноборони Великої Британії та ГУР МОУ заявляли орієнтовні оцінки, за якими в строю "ВКС РФ" залишилось насправді лише по 40 бомбардувальників типів Ту-95МС і Ту-22М3. В такому разі орієнтовна цифра льотного складу стратегічної авіації країни-агресора складатиме 540 осіб. Але і тут слід підкреслити - це підрахунок мінімально необхідної кількості льотного персоналу, із розрахунку "на один літак - один екіпаж", водночас на практиці на один літак може бути кілька екіпажів.
Водночас, наскільки при цьому реально складним завданням є "дістати" хоч у якійсь формі хоч когось із представників персоналу стратегічної авіації РФ, може нагадати нам по тому, скільки ракет випустили Ту-95МС із аеродрому "Енгельс", і який вік пілотів на літаках, яке у жовтні 2023 року оприлюднила OSINT-агенція Molfar.
Ця агенція в рамках свого розслідування змогла "дістати" контакти лише 73 працівників авіабази "Енгельс", із них лише 14 пілотів, тобто мова про відносно мале число, якщо порівнювати навіть із лише чисельністю льотного складу "ВКС РФ". Оскільки в даному випадку мова про контингент, який насправді намагається всіляко "шифруватись", аби уникнути справедливої кари за свої воєнні злочини.
Однак при цьому не можемо виключати насправді і той варіант, що у відкритому доступі оприлюднена лише вкрай мала частина напрацьованих даних по пілотам бомбардувальників РФ, які мають профільні державні структури та аналітичні агентства. І ці всі дані у свій час будуть належно використані для кари проти воєнних злочинців.
Читайте також: Іноді доводиться стукати по приладам, коли мова про підняти B-52 в повітря, але це не всі деталі