Міноборони РФ намагається перейти до радянських лекал та масово відновити дивізії, які мають стати основним видом з'єднань сухопутних військ ворога. Це повернення остаточно перекреслює реформи 2008-2011 роках, коли всі дивізії були пошматовані на бригади.
Тоді з 23 дивізій було створено 40 бригад - 4 танкові, 35 мотострілецьких та одна унікальна - 69-а бригада прикриття, єдина яку залишили - також максимально унікальна 18-та кулеметно-артилерійська дивізія. А процес їх відтворення розпочався ще у 2013 році.
Читайте також: Німеччина випробовує "танкетки" з ПТРК, поки має проблеми із надійністю БМП
Але зараз, відповідно до оголошених Кремлем планів, включно зі збільшенням збройних сил до 1,5 млн осіб, ці задачі схоже отримали найвищий пріоритет.
Ця публікація є продовженням спеціального циклу присвяченому масштабним, на межі втрати зв'язку з реальністю, планам РФ. Також радимо ознайомитись з тим, що таке справжні радянські монстри - артилерійські дивізії, які повертає Кремль.
І одразу необхідно зазначити, що типової структури мотострілецької дивізії у РФ не існує. Кожна з них це майже ексклюзивний результат збирання наявних частин та з'єднань під щось, що у РФ називають дивізіями. Так було ще до 2021 року, коли в одних мотострілецьких дивізіях був один танковий полк, в інших, лише окремий танковий батальйон, а в інших було по два танкових полки, але лише два мотострілецьких. Паралельно різнобій йшов і за кількістю озброєння та за його типами, а кількість особового складу могла варіюватись від 8 до 12 тисяч.
Більше того, оцінювати зараз організаційну структуру дивізій армії РФ зразка 2021 року доволі марна справа, бо всі вони пошматовані у боях зі Збройними Силами України. Наприклад, 2-га мотострілецька дивізія "Таманська", що входить до складу 1-ої танкової дивізії Західного військового округу, після боїв на Харківщині відведена до Білорусі,а у її складі до 80% "чмобіків".
Але, якщо згадати ностальгію Кремля за часами СРСР, то можливо сформувати наступний умовно "класичний" склад мотострілецької дивізії армії РФ:
- мотострілецький полк на БМП
- мотострілецький полк на БТР
- танковий полк
- артилерійський полк
- зенітний ракетний полк
- окремий протитанковий дивізіон
- окремий батальйон розвідки
- окремий інженерно-саперний батальйон
- окремий батальйон зв'язку
- окремий батальйон РЕБ
- окремий батальйон матеріального забезпечення
- окремий медичний батальйон
- окрема рота БПЛА
- окрема рота РХБЗ
Відносно озброєння, то загальна кількість особового складу та основних видів озброєння сягає:
- 12 тисяч особового складу
- 187 танків
- 240 бойових броньованих машин
- до 152 артилерійських систем (36 одиниць 120-мм мінометів, 72-90 одиниць 152-мм артилерії, 26 РСЗВ "Град")
Загалом до переваг російської мотострілецької дивізії можливо віднести значну кількість механізованих батальйонів - шість одиниць мотострілецьких батальйонів на БМП/БТР та п'яти танкових батальйонів. До забезпечення їх вогневої підтримки можливо залучити п'ять дивізіонів ствольної артилерії у калібрі 152-мм, один дивізіон та дві батареї РСЗВ. Також дивізія має власні засоби ППО, які доповненні штатними засобами мотострілецьких полків.
Якщо порівнювати із бригадою, то дивізія за кількістю мотострілецьких батальйонів перевищує у два рази, танкових - у п'ять разів, артилерійських дивізіонів у три рази. Також, це означає, що з однією дивізії можливо сформувати до шести повноцінних батальйонних тактичних груп, в той час, коли з бригади - до двох. До недоліків мотострілецької дивізії РФ можливо віднести доволі жорстку, зав'язану на танково-артилерійському наступі структуру.
Також варто розуміти, що формування повноцінної дивізії є доволі масштабною задачею. З 2013 по 2021 рік міноборони РФ змогло відновити 11 дивізій при цьому зовсім не за штатним розписом. Більше того, навіть у СРСР далеко не всі мотострілецькі дивізії були повного складу, з повним комплектом особового складу та техніки. А значна частина з них взагалі були "кадровані" й мали лише у випадку загальної мобілізації розгортатися до повноцінних з'єднань і цей процес був намертво прив'язаний дійсно до загальної мобілізації, включно із промисловістю.
Звісно у випадку РФ мова буде йти про спроби розгорнути наявні бригади у дивізії. Цей шлях мають пройти 7 мотострілецьких бригад, за чим криються дійсно критичні проблеми. Але у будь-якому випадку у планах міноборони РФ створити й ще три новостворені мотострілецькі дивізії "у складі загальновійськових об'єднань у [ще поки окупованих частинах] Херсонській та Запорізькій областях".
Читайте також: У РФ завершились нові "похоронки": у справу пішли надруковані у СРСР у 1974 році